Centar za primenjenu istoriju organizuje treći po redu Festival javne istorije, pod nazivom Sećanje na nepristajanje. Nepristajanje kao sećanje. Festival se održava od 20. do 23. juna u prostoru Miljenko Dereta. Otvaranje Festivala je u četvrtak, 20.06. u 18 h izložbom fotografija autora Nedžada Horozovića, nastalih kao deo trogodišnjeg istraživanja CPI-a o obeleženim i neobeleženim mestima sećanja u 15 lokalnih zajednica u Srbiji. Takođe, u subotu, 22.06. u 18 h premijerno će biti prikazan dokumentarni film Isidore Pekić „Generacije Borova – 30 godina kasnije“ koji predstavlja fabriku „Borovo” u Borovom naselju, te njen značaj za stanovništvo Vukovara i okoline. 

U subotu, 15. juna, sa početkom u 15 časova, na Selištu iznad Bukovca održaće se druga po redu letnja slikarska kolonija "Sve boje Bukovca" i izložba nastala na radionicama u Kulturnoj stanici Bukovac. Likovna kolonija u Bukovcu već drugu godinu zaredom okuplja strastvene slikare iz dvorišta naselja Bukovac, dok se likovne radionice odvijaju tokom cele godine u Kulturnoj stanici Bukovac pod mentorstvom koordinatora i akademskog slikara Dušana Savkovića. U subotu će učesnici koristiti različite tehnike i boje kako bi preneli svoje utiske na platno.

Još od rađanja prvih kolekcionarskih impulsa, kolekcije su „lična karta” svojih baštinika, izraz estetskih afiniteta, ali i osobeni posrednici (bar delimičnog) razumevanja složenosti ustrojstva sveta. Stoga su plansko prikupljanje predmeta radi obogaćivanja i upotpunjavanja kolekcija, njihovo proučavanje, zaštita i izlaganje, oduvek imperativi dobrih kolekcionarskih praksi. Brižljivo formirane kolekcije svakom posmatraču ponaosob pružaju jedinstveno iskustvo „putovanja” kroz prostor i vreme, oživljavaju predele, ličnosti i događaje, te u sebi nose potencijal istraživanja i učenja, ali i zabave.

Izložba slika, crteža i dekorisanih predmeta „Drvo života“ biće otvorena u  ponedeljak, 17. juna u 19 časova u klavir holu Ustanove kulture „Parobrod“. Izložba će posetiocima približiti petrikivsko slikarstvo, ukrajinsku dekorativnu narodu umetnost oslikavanja domova i predmeta za domaćinstvo, koja je deo  UNESCO kulturne baštine čovečanstva. Umetnička dela koja će biti izložena – slike, crteži, oslikani tanjiri, drvena jaja i kutije, radovi su polaznika radionice petrikivskog slikarstva koju od juna 2022. godine u Beogradu vodi Natalija Trohimec, kustoskinja izložbe.

Festival „Pasaž festu” će se ove, kao i prethodne godine održati u pasažu broj 22 u ulici Zmaj Jovina u Novom Sadu u periodu od 30. avgusta do 1. septembra 2024. godine pod sloganom „Neko nas posmatra”. „Pasaž fest” je projekat koji je nastao saradnjom Multimedijalnog centra „Led Art” i javne institucije „Sterijinog Pozorja”, kao i drugih nezavisnih i samostalnih umetničkih organizacija, poput udruženja građana „Reaktor” i „Grafičke mreže”, ali i pojedinaca/ki koji aktivno učestvuju na kulturnoj sceni Novog Sada.

Tačno tamo gde je i Festival nastao, na uglu Omladinskog pokreta i Pariske komune u Novom Sadu, uz komšije, poznate i one manje poznate Novosađane, oslikan je mural posvećen jednom od najstarijih novosadskih festivala – Blokstoku. Novosadski Blok, u kome se slavi ova kultna manifestacija i koji je karakterističan po tome što je oivičen sa tri bulevara (Bulevarom oslobođenja, Jaše Tomića, Kralja Petra) i Rumenačkom ulicom, oduvek je krasilo zajedništvo i istinska komšijska atmosfera. Ipak mnogi ne znaju da je "Blokstok" festival, godinu dana stariji od "Egzit" festivala i da je davne 1998. godine sve počelo jednom dvočasovnom svirkom u parku.

<<  Jun 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
     

Putopisi, Intervjui..