Da li biste sa police u knjižari izabrali knjigu u kojoj je glavni junak jedna hobotnica? Ako je vaš odgovor „ne“ – prevarili biste se. I to mnogo. Jer knjigu Izuzetno blistava stvorenja Šelbi van Pelt ne samo da je pročitalo i zavolelo više od dva miliona čitalaca već je postala jedan od svetskih književnih fenomena – čak dve godine se nalazi na prestižnoj bestseler listi Njujork tajmsa! Jedan od mogućih odgovora na pitanje zašto je baš ova knjiga ostvarila takav uspeh i postala jedan od fenomena savremenog izdavaštva sigurno leži u činjenici da je u pitanju zaista originalna i dirljiva priča o porodici, zajednici i optimizmu koji pobeđuje uprkos mraku.

Pozivamo vas na drugi po redu Mini sajam knjiga koji će se održati 23. juna u atrijumu u Balkanskoj 35-39, i trajaće od 12-20 časova. Dočekaće vas niz izdavača sa sniženim cenama knjiga, a na vama je samo da se odlučite koje biste najradije pročitali. Ovaj put imamo dodatno iznenađenje - gostujućeg pisca Mladena Stevanovića u periodu između 16 i 18 časova. Učesnici: Hoplit, Silesija, Media Sfera, Štrik, No Rules. Ulaz je besplatan. Navratite!


XVI FESTIVAL KROKODIL – GIMME SHELTER održaće se od 21-23. juna 2024 ispred prostora Muzeja Jugoslavije. Festival je već šesnaesti put po redu od danas već poprilično davne 2009. godine u kojoj je krenuo u znatno drugačijim društvenim i političkim okolnostima i s nadom u bolju regionalnu i globalnu budućnost. Kao i prošle godine napravili dosta energičan zaokret i umnogome promenili koncept Festivala KROKODIL, i ovaj put vas očekuju tri bogata celodnevna programska dešavanja: uzbudljiv prepodnevni i popodnevni program u Debatnoj, Dečijoj i Chill Out Zoni kao i fantastičan večernji literarno-muzički šou na glavnom stejdžu.

Knjiga „INDEXI – U INAT GODINAMA“ objavljena je u izdanju Multimedia Books u saradnji sa Institutom za savremenu muziku. Promocija ovog izdanja biće održana u poslednjoj nedelji juna u pet gradova u Srbiji, Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Kraljevu i Nišu. Pored autora knjige Josipa Dujmovića i urednika izdanja Srđana Stojanovića, u svakom od gradova će govoriti i njihovi domaćini - kolege novinari kao što su Bogomir Mijatović, Vlada Paunović, Dragan Aranđelović  Ara i drugi… Na promocijama će takođe biti prikazana i video prezentacija Josipa Dujmovića  u kojoj o Indexima i njihovom značaju govore njihovi bivši članovi i saradnici: Slobodan Bodo Kovačević, Fadil Redžić, Kornelije Bata Kovač, Vlado Pravdić, Kemal Monteno i drugi.

Promocija knjige "Minut ćutanja" u izdanju Albatros plus (Beograd, 2024) Sesilije Enger, održaće se u subotu, 22. juna od 19 časova u UK Parobrod. O ovoj savremenoj norveškoj književnici govoriće dr Aleksandra Žeželj Kocić, književni kritičar, i Bojana Maksimović, prevoditeljka romana. Sesilije Enger (rođena 1963, Oslo) je norveška novinarka, romanopisac i autorka romana za decu. Studirala je istoriju, norveški jezik i novinarstvo. Iako je njen prvi roman Nužnost (1994) naišao na pozitivnu kritiku, u svetu književnosti značajnije je odjeknuo roman Majčini darovi, za koji je 2013. godine dobila međunarodnu, prestižnu nagradu (Booksellers’ Prize), i ušla u najuži izbor za Critics’ Prize.

Saradnja Matice srpske i Mreže kulturnih stanica u okviru projekta "Matica srpska: u susret publici" nastavlja se u Kulturnoj stanici Barka. U četvrtak, 20. juna u 19 časova, održaće se predavanje o Anici Savić Rebac, čuvenoj pesnikinji i jednoj od najobrazovanijih žena s početka 20. veka, uz Isidoru Sekulić i Kseniju Atanasijević. Sa 12 godina je prevodila Šelija, a prvi prevodi su objavljeni u "Brankovom kolu". Već sa 14 godina je počela da sama piše poeziju, koja je takođe objavljena u uglednom književnom listu. Čitala je na engleskom, francuskom, grčkom, latinskom i nemačkom jeziku. Njena nastojanja da prouči i našim čitaocima približi helensku književnost, zahvaljujući upravo njoj više nije bila posmatrana kao junački ep već kao jedan teatar o ljubavi, ako posmatramo u neoplatonističkom duhu.

Žiri za Međunarodnu nagradu za književnost „Aleksandar Tišma“ u sastavu: Ilma Rakuza (Ilma Rakusa, predsednica, Švajcarska), Karl-Markus Gaus (Karl-Markus Gauß, Austrija), Vladislava Gordić Petković (Srbija), Matijas Enar (Mathias Énard, Francuska) i Laslo Marton (László Marton, Mađarska), doneo je odluku da ovogodišnja dobitnica nagrade bude Sesil Vajsbrot (Cécile Wajsbrot), književnica, esejistkinja, prevoditeljka i novinarka iz Francuske. Podsećamo, u najužem izboru za Međunarodnu nagradu za književnost „Aleksandar Tišma“ bilo je osam poznatih evropskih pisaca: Sesil Vajsbrot (Cécile Wajsbrot), Slobodan Šnajder, Laslo Vegel (Lászlo Vegel), Sergej Žadan (Serhij Zhadan), Andžej Stasjuk (Andrzej Stasiuk), Tatjana Cibuleak (Tatiana Ţibuleac), Aleksandar Hemon i Semezdin Mehmedinović.

<<  Oktobar 2018  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Putopisi, Intervjui..