Otvaranje izložbe je u četvrtak, 26. decembar 2013. godine, u 19 časova. Izložbu će otvoriti Dr Sira Miori, direktorka Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu i koordinatorka za područje Balkana, savetnica za kulturu Ambasade Italije i Njegova Ekselencija gospodin Harold Augustus Koko, ambasador Nigerije.
Specijalan muzički nastup: Branko Trijić (đembe i gitara), Nevena Filipović (vokal i zvečke), Bojan Ivković (perkusije) + hands-on-music interakcija sa posetiocima.
Izložba „Kotoko konjanici, čuvari duše“ prikazuje minijaturne bronzane figure – talismane sa motivom konja i jahača koje odlikuje izuzetna stilska raznovrsnost i snažno simboličko značenje u kulturi afričkog naroda Kotoko. Poput amajlija širom sveta za koje se veruje da donose sreću ili blagoslov bogova, „Kotoko konjanici“ su lični predmeti koji za svoje vlasnike predstavljaju izvor duhovne snage, a najčešće se nose kao privesci na ogrlicama i narukvicama.
Narod Kotoko naseljava tri susedne zemlje koje okružuju jezero Čad – Nigeriju, Kamerun i Čad. Prema njihovom verovanju, talismani u obliku konjanika imaju moć da umire duhove koji izazivaju slabost duše, tugu, strah, otuđenost ili različite bolesti. Uz minijaturne statuete konjanika, na ogrlice i narukvice često su nanizane i kauri školjke, kožni amuleti gri-gri, praporci i razni drugi dodaci, kao predmeti koji će zaštititi pojedinca od loših uticaja duhova ili dar koji će obezbediti njihovu blagonaklonost.
Postavka u Muzeju afričke umetnosti obuhvata više od tri stotine eksponata iz zbirke renomiranog italijanskog kolekcionara afričke umetnosti Pjerluiđija Peronija. Na izložbi su u najvećem broju zastupljene figure konjanika izrađene od bronze, zatim od bakra, mesinga, srebra, gvožđa, aluminijuma, kao i retki primerci od slonovače i terakote. Livene najčešće od metala u tehnici izgubljenog voska (cire perdu), ove unikatne figure svedoče o izuzetnom umeću skulptorskog izraza naroda Kotoko i prefinjenoj tehnici obrade materijala. Iako malih dimenzija, od dva do četrnaest santimentara, mnoge figure odlikuje mnoštvo likovnh detalja: jahač gotovo uvek nosi svoj mač i štit, a na konju su naznačeni sedlo i bisage. Prikazana kolekcija sadrži čitav spektar umetničkih rešenja - od figura koje se približavaju realističkom izrazu do slobodnih stilizacija i gotovo apstraktnih formi. Udaljavanjem od vernog prikaza konja i jahača, na ovim mikro-skulpturama postignuta je monumentalnost u kompoziciji dva bića - ponekad pokorna, a ponekad odvažna, u stavu ili nagoveštaju pokreta i snage.
U duhu velike italijanske tradicije kolekcionarstva umetničkih dela, poštovanja i negovanja kulturnog nasleđa, kako nacionalnog tako i svetskog, Pjerluiđi Peroni posvetio je niz godina istraživanju afričke umetnosti i formiranju svoje bogate kolekcije „Kotoko konjanika“. Njegova vredna kolekcija prvi put je bila predstavljena 2011. godine na izložbi u Milanu, u Oratorijumu stradanja bazilike Sant Ambrođo (Basilica di S. Ambrogio Antiquum Oratorium Passionis).
Izložba talismana „Kotoko konjanici, čuvari duše“ iz zbirke Pjerluiđija Peronija biće prikazana u Muzeju afričke umetnosti do aprila 2014. godine.
Autor izložbe: Marija Ličina, kustos
Dizajn izložbene postavke: Milica Josimov & Marija Ličina
Video materijal: Aleksandar Maričić
Fotografije: Vladimir Popović
Muzej afričke umetnosti finansiran je od strane Sekretarijata za kulturu Grada Beograda.
Izložba je organizovana u saradnji sa Italijanskim institutom za kulturu.