QM3I0Jeste li znali da je Srbija među prvim zemljama u Evropi koje su počele da proizvode struju? Neverovatno zvuči da je samo četiri godine nakon hidroelektrane na Nijagarinim vodopadima nastala i hidroelektrana na Đetini.

Koje su to najstarije, stogodišnje hidroelektrane u naššoj zemlji, čemu je služžila prva struja u zaostaloj i siromaššnoj Srbiji toga doba, kakve su reakcije bile na to „čudo“ tehnike koje je volovima preko gudura dopremano iz „belog sveta“, koji je industrijski objekat prvi koristio struju, kako to da se u starim hidroelektranama malo ššta     promenilo do današšnjih dana i zaššto se do jedne od njih stižže na magarcima, saznaćete na predsojećoj izložbi i tribini u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka.

Takođe će biti reči o tome ššta bi mogla da obuhvati potencijalna kulturno-turistička ruta „Putevima Tesle i Stanojevića“, kako bi ona objedinila kulturnu i prirodnu bašštinu, kakvo je stanje industrijske bašštine u Srbiji uopššte, koji su dobri primeri ožživljavanja industrijskog nasleđa i njegovog koriššćenja u turističke svrhe...

SREDA, 18. APRIL

Zavod za proučavanje kulturnog razvitka (Rige od Fere 4, Beograd)

11 sati - Otvaranje izložbe "Putevima Tesle i Stanojevića"

11.30 - 13.30 sati - Tribina o industrijskom turizmu

Učesnici:

Aca Marković, predsednik Upravnog odbora EPS-a

Milan Mirosavljević, direktor Centra za odnose s javnošću EPS-a

Vladimir Jelenković, direktor Muzeja Nikole Tesle

Rifat Kulenović, industrijski arheolog u Muzeju nauke i tehnike

Maja Todorović, istraživač Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka

Borislav Šurdić, šef Saveta za regionalnu saradnju UNESCO

Moderator: Manuela Graf, idejni tvorac potencijalne rute “Putevima Tesle i Stanojevića”

Izložba “Putevima Tesle i Stanojevića” sastoji se iz fotografija i video materijala koji govore o istorijatu starih hidroelektrana u Srbiji, u kojima i dan danas možžete videti kako se pravila struja pre jednog veka, a deo postavke dočarava i čuvenu Teslinu posetu Beogradu, njegovo prijateljstvo sa Đorđem Stanojevićem. Svako ko poseti izložbu moći će da pogleda fotografije, filmove o elektranama, prelista publikacije, detaljnije se upozna sa dragocenom industrijskom bašštinom Srbije.

Izložžbu organizuje Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, uz pomoć EPS-a i Muzeja Nikole Tesle, i ona će biti otvorena do kraja aprila. Radno vreme Galerije Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka je radnim danima od 9 do 17 sati.

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..