Kroz svoj visegodisnji "work in progress" projekat "DIZAJN IDENTITETA MLADIH", drustveno orjentisana autorka, Gabriela Vasic razmatra kontekst medijski generisanih, tranzicionih kolektivnih identiteta mladih, kojim se kroz matix medija masovnih komunikacija u ponasanje mladih ugradjuju nametnuti globalni kulturni klisei.

 

 

Medijski uspeh, slava, bogatstvo ili bunt postaju uzori generacijama mladih, i dobar su pokazatelj kako srpsko drustvo tumaci dustvenu i ekonomsku tranziciju ka neoliberalnoj demokratiji.

 

Prikazujuci kolektivne matrice ponasanja mladih uocljivih u javnom urbanom prostoru, autorka zapravo portretise slabosti srpskog drustva u tranziciji, u kojem su ranjive grupe, zrtve tranzicije. Srpsko drustvo jos uvek bastini svoj kulturni identitet na osnovu etnocentricnih autoritarnih modela vrednosti i nema izgradjenu kulturu postovanja prava (ljudskih, manjinskih, rasnih, rodnih... ), a direktna posledica toga je zanemarenost najugrozenijih grupa gradjana, koja proistice iz neefikasnih drustvenih normi, zakona, propisa i vrednosti.

 

Sve rasirenija drustvena anomija doprinosi konfuziji u moralnoj svesti pojedinca, sto dovodi do pometnje i dezorijentacije clanova drustva u traganju za socijalno pozeljnim obrascima ponasanja. Nalicje ove pojave se ogleda u porastu delikventnog ponasanja i diskriminaciji prema drugacijem i drugacijima. Projekat  "Deca/Kids", kao drugi javno prikazan projekat iz ciklusa "DIZAJN IDENTITETA MLADIH", tematizuje postojanje ne-vidljivih mladih Roma, koji usled sistemske nebrige drzave, postaju tranzicione zrtve.

 

U begu od stvarnosti, mladi Romi, nevidljivo stranjaju urbanim zonama, gde unutar svojih grupa, verno podrazavaju "stvarnost medija" i ideologiju svojih idola. Projekat nastaje na osnovu prikupljene foto-dokumentacije od 2004 do 2010. na nekoliko lokacija u Beogradu, a sadrzi fotografije, digitalne crteze, Facebook dokument prepiske u fotoalbumu "Deca-Kids" autorke, koja je posluzila kao potsticaj za ovaj umetnicki projekat: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1304181172552 set=a.1304178252479.2044804.1471184417&type=3&theater.

Buduci i sama roditelj, autorka poziva gradjane da se zainteresuju i da izvrse pritisak na vlast koja mora da preuzme odgovornost za razvoj srpskog drustva u kojem se za nauku ne bi ulagalo 0,02% a za kulturu 0,6 % od ukupnog BDP, sto je slucaj danas, buduci da su mnoge evropske ekonomske studije utvrdile da su ulaganja u kulturu i obrazovanje najisplativija na duge staze. Vlast ne moze neodgovorno
da rasprodaje buducnost svojih gradjana tako sto ce voditi restriktivnu monetarnu politiku, a znanje tretirati kao robu, vec mora ulagati u kulturni kapital i mlade, buduci da su mladi najveci resurs srpskog drustva, porucuje autorka ovog drustveno angazovanog projekta, Gabriela Vasic.

 

Gabriela Vasic je magistar likovnih umetnosti, koja je studirala specijalisticke studije iz Kulture i Roda, kao i Zenske Studije pri AAOM-u, inace je dugogodisnji likovni pedagog, metodolog likovne nastave, radionicar i nezavisni kulturni radnik u statusu samostalnog umetnika, autorka je mnogobrojnih programa neformalnog obrazovanja za mlade iz oblasti kreativnog dizajna, public art-a, reciklaze ...
Trenutno je u svojstvu direktora Udruzenja gradjana KOD i radi kao umetnicka direktorka Galerije ALT koju je pokrenula 2009. god. U toku trajanja ove izlozbe autorka ce predstaviti projekat svog udruzenja: „Skulptura za igru“, kao inovativno i kreativno didakticko interaktivno sredstvo za ucenje pisma i jezika, koje je autorka izvela u saradnji sa dizajnerom skulpture za decu, vajarom Markom Crnobrnjom. Ovaj projekat je u oktobru 2011. god. izveden u vrticu Skadarlija, a u Centru za grafiku ce biti njegova prezentacija.

 

<<  Decembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
      
     

Putopisi, Intervjui..