Kakve priče kriju stara vojnička platna na koja su utisnute hiljade sitnih drvenih komadića saznajte ovog oktobra u Institutu Servantes, na stručnim vođenjima kroz izložbu „Senke” Velče Velčeva. Kao inspiracija za „Senke” umetniku je poslužio rodni Dimitrovgrad i brojna lokalna verovanja i običaji. Od napuštenog manastira preko izvora svete vode do krečnjačke stene pune rupa, od kojih su mnoge bile zatvorene sitnim komadima izrezbarenog drveta sa zapisanim željama i molitvama – sve to inspirisalo je Velčeva na radove koje ovom prilikom predstavlja i publici u Beogradu. 

Izložba „Senke” otvorena je sredinom septembra, a postavku čine platna preuzeta iz stare vojne kasarne, velikih dimenzija, puna teških senki istorije, na koje je umetnik, baš kao što se to radi u Dimitrovgradu, postavio male drvene delove – na nekim platnima ima ih i do četiri hiljade!

Zainteresovanu publiku ovog meseca očekuju dva stručna vođenja kroz izložbu – 12. i 26. oktobra sa početkom u 12 časova. Ova vođenja održavaju se na srpskom, a po potrebi mogu da budu i na španskom i engleskom jeziku. Ulaz je slobodan.

Velča Velčev (Dimitrovgrad, 1959) završio je dve godine Likovne akademije u Sofiji na odseku za slikarstvo kod profesora Dobrija Dobreva, a školovanje potom nastavlja na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu gde diplomira u klasi profesora Vojislava Todorića. Nakon godina rada u srpskoj prestonici, 1991. godine menja mesto boravka i nastavlja svoj život i rad u Španiji, tačnije na Majorci. Pored Srbije i Španije, izlagao je i u Nemačkoj, Belgiji, Rusiji, Grčkoj, Bugarskoj, Švedskoj, Izraelu… Njegova dela nalaze se u više muzeja i zbirki privatnih kolekcionara.

Izložba „Senke” biće otvorena u galeriji Instituta Servantes do 27. oktobra ove godine.

Foto: Tanja Drobnjak, Institut Servantes u Beogradu

<<  Oktobar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
 
   

Putopisi, Intervjui..