Branimir Karanović, umetnički direktor Galerije Artget 2008. godine, predstavlja izložbu MAGICNE SUME, japanskog umetnika Osamija Arikatu.Desetu godinu rada fotografske galerije "Artget" Kulturnog centra Beograda obeležavaju izložbe po izboru njenih dosadašnjih umetničkih direktora/direktorki, kao i godišnjice projekata koji, kao autorska istraživanja ili kao izdanja, u svom sredistu imaju fotografiju kao izražajni i umetnički medijum.
Arikata Osami: Magične šume
Fotografska misija kojoj se svojim umetničkim talentom, znanjem i emocijama posvetio japanski fotograf Arikata Osami podseća na avanture velikih istrazivača najskrivenijih delova naše planete prethodnih vekova. Ali za razliku od prvih fotografija egzotičnih predela i reportaža iz devetnaestog veka danas više nema mesta na planeti koja nismo videli zahvaljujuci medijima fotografije, filma i televizije. Medjutim, Arikata Osami svojom kamerom velikog formata na vrlo osoben način, bez pretencioznosti i senzacionalizma ispisuje stare legende i verovanja naroda sa ostrva Okinava. To nisu šarolike reportaže ni prikazi narodnih običaja već pejzaži tajnovitih šuma, prizori starih krošnji, lijana i stena netaknute prirode. Bajkoviti prikazi prirodne sredine bezvremene i nepromenjene vekovima, u kojima zive duhovi predaka i verovanja stanovnika okolnih mesta. Mnoga od tih mesta su i danas svetilista bez obeležja i hrama, o kojima se prenose mitovi i legende sa generacije na generaciju, a neka su i potpuno nepristupačna da ne bi bili uznemiravani duhovi predaka koji po verovanju štite sela od zlih sila.
Za seriozan umetnički pristup ovakvoj temi Arikata Osami koristi analognu tehniku sa negativima veceg formata koji mu daju veliki dijapazon tonaliteta, što umnogome doprinosi atmosferi koju postiže. Bez ikakvih artističkih bravura i dorada, pažljivo i strpljivo birajući svetlo i kadar motiva, on pokazuje veliko poštovanje prema temi koju snima sa željom da nam prenese svoj emotivni odnos prema svakom drvetu, kamenu i izvoru kao prirodnom obliku koji je sam po sebi svetinja, kao ikona ili statua božanstva. Posvećenost Arikate Osamija radu je poput posvećenosti i verovanju monaha ikonopisca dok slika likove svetaca i scene iz Biblije u hrisćanstvu.
Danas je Japan u svakom pogledu svetska tehnoloska sila, a u digitalnoj fotografskoj tehnici zauzima nesumnjivo prvo mesto, ali je istovremeno i zemlja koja izuzetno neguje i poštuje svoje vekovne tradicije, običaje, zanate i umetnost. Ova izložba klasične crno-bele fotografije "svetih mesta" na ostrvu Okinavi nam dokazuje kako je Arikata Osami u svom umetničkom radu pronašao veoma delikatnu ravnotežu, te svojim osobenim načinom izrazio likovno-filozofski stav prema čoveku, njegovom opstanku kroz verovanja i očuvanje prirode, kroz tradiciju i običaje uprkos savremenom životu koji svojim ubrzanim tehnološkim razvojem sve više preti opstanku čovečanstva.
Prof. Branimir Karanovic
ARIKATA OSAMI
Arikata OSAMI, fotograf, rodjen je 1947. na ostrvu Hokaido na severu Japana.
Godine 1969. završio je Strucnu skolu fotografije u Tokiju kod poznatog fotografa Nagano DJuicija.