Projekat “KREATIVNI VELIKI PARK GRADA KRAGUJEVCA” je inicijativa gospođe Dragice Nikolić, predsednice Upravnog odbora Fondacije „Dragica Nikolić“, Grada Kragujevca i Beogradske Nedelje Dizajna, u okviru projekta „100 kreativnih igrališta za decu Srbije”. Veliki park je tradicionalno, omiljeno mesto za šetnju Kragujevčana svih generacija, a guste krošnje stoletnih stabala, pešačke staze i klupe predstavljaju pravo mesto za odmor, šetnju i opuštanje, koje je, nažalost, u poslednjih nekoliko decenija neumitno delilo sudbinu devastacije samog grada.

Predloženim novim konceptom i njegovom realizacijom, Veliki park će se vratiti Kragujevčanima, koji će bez ograničenja moći da uživaju u ovoj prelepoj gradskoj oazi, obogaćenoj pre svega inovativnim besplatnim sadržajima i prilagođenoj različitim ciljnim grupama.

Cilj Fondacije i Grada projektom “KREATIVNI VELIKI PARK GRADA KRAGUJEVCA” jeste da, putem saradnje sa najboljim srpskim i svetskim praksama u polju inovacija i dizajna, dalje razvije voljeni park svojim cenjenim sugrađanima, počevši sa igralištima koja će trajati, i koja će korisnicima pružiti istovremeno i inspiraciju i sigurnost, kroz inovativan, moderan, kreativan, aktivan i raznovrstan prostor za igru, edukaciju, kulturu i razonodu.

Prva faza realizacije projekta ostvaruje se izgradnjom igrališta za decu, omladinu i seniore, u skladu sa novim idejnim konceptom „Kreativnog Velikog parka grada Kragujevca“, koji se realizuju donacijom Fondacije „Dragica Nikolić“ gradu Kragujevcu.

Dalji cilj projekta jeste da, i van granica samog Velikog parka, započne konverzaciju sa građanima i inspiriše ih da sagledaju urbane, parkovske i spomenične celine Kragujevca na potezu od Velikog parka do Šumarica u jednom širem kontekstu, i po prvi put ih poveže u jednu neprekinutu celinu za relaksaciju i kontemplaciju, na dobrobit svih građanja, kreirajući istovremeno i jednu novu, jedinstvenu kulturnu i istorijsku destinaciju za kvalitetan turizam u srcu Srbije. Takav novi kompleks bi povezao najnovija dostignuća domaćih i međunarodnih kreativaca sa bogatim nasleđem spomeničnog područja grada Kragujevca, koje već uključuje najbolje radove svetskih velikana kreativne misli, kakvi su na primer jedan Vojin Bakić ili Ivan Antić.

Projekat „KREATIVNI VELIKI PARK GRADA KRAGUJEVCA” se realizuje pod kreativnom palicom profesora Aleksandru Vuje i njegovog arhitektonskog studija DVA (Srbija), u saradnji sa timom eksperata Beogradske nedelje dizajna i agencije Brand New World iz Ciriha (Švajcarska) kao konsultantima, uz podršku partnera HUMAN CITIES/ projekta koji je kofinansiran od strane programa Evropske Unije „Kreativna Evropa”, koji pored Beogradske nedelje dizajna uključuje i Politecnico di Milano (Italija), Cite du Design St. Etienne (Francuska), Aalto Univerzitet / Škola dizajna, umetnosti i arhitekture (Finska), FH Iohanneum Grac / Univerzitet primenjenih nauka (Austrija), Projekat Zamak Cieszyn (Poljska), Estonska Asocijacija Dizajnera (Estonija), Institut za Urbano Planiranje Republike Slovenije, Projekat Clear Village London (Velika Britanija), Bilbao-Bizkaia Design & Creativity Council iz Španije i Pro Materia Brisel (Belgija).

BDW je u periodu 2015 – 2016. godine zajedno sa Fondacijom „Dragica Nikolić” i gradom Kragujevcom vršila ceo niz istraživanja i analiza lokacije i potreba korisnika Velikog parka, kao i novih potencijala i vizija Kragujevca, u okviru STATE OF ART i EXPERIMENTATION faza projekta HUMAN CITIES/. Na inicijativu gradonačelnika Radomira Nikolića, Grad Kragujevac je oformio specijalan tim za realizaciju projekta, koji obuhvata sve ključne kragujevačke institucije potrebne za uspešno planiranje i realizaciju projekta - od Urbanističkog zavoda do Javnih komunalnih preduzeća.

Pre pristupanja realizaciji novog koncepta parka, Beogradska nedelja dizajna će u maju 2016., kao poslednju fazu istraživanja i anketiranja ciljnih grupa, organizovati dvodnevne radionice na lokacijama u i oko Velikog parka. Cilj radionica je da se kroz prezentaciju idejnog koncepta parka i igrališta, putem razgovora sa stanovnicima Kragujevca, stručnjacima i lokalnim partnerima, dođe do provere ideja u vezi budućeg izgleda Velikog parka, njegove funkcije, svrhe i načina korišćenja.

Nakon organizovanja radionice, analiziranja iznetih mišljenja i sumiranja utisaka sa ključnim donosiocima odluka, pristupiće se realizaciji prve faze projekta: izradi kreativnog, inovativnog, dizajniranog igrališta koje će biti donirano od strane Fondacije „Dragica Nikolić“.

Grad Kragujevac, Fondacija “Dragica Nikolić” i BDW pozivaju sve zainteresovane građane, kompanije, institucije i profesionalce dobre volje, iz zemlje i inostranstva, da se priključe ovoj neprofitnoj akciji, i pomognu stvaranje jednog novog, zelenog, kreativnog i kulturnog Kragujevca na mapi Srbije i Evrope.

Prilog o Beogradskoj Nedelji Dizajna:

Beogradska nedelja dizajna postoji od 2005. godine, kao neprofitno udruženje građana sa vizijom da poboljša kvalitet života u Srbiji upotrebom dizajna, da pomogne rast privrede i univerziteta osvajanjem novih profesionalnih znanja, popravi izgrađeno okruženje i omogući participaciju građana u dijalogu sa javnim sektorom. Do sada je realizovala 9 zapaženih međunarodnih festivala u Beogradu sa konferencijama, radionicama, izložbama i pratećim programima, edukujući i povezujući generacije kreativaca iz Srbije, regiona i sveta.

Pored rezultata festivala, u traganju za implementacijom naučenih postulata "dizajn-razmišljanja” u Srbiji, BDW je 2013. godine započeo neprofitnu kampanju najvećeg obima do sada, koja za cilj ima uključivanje građana, odgovornih i aktivnih gradova i opština u Srbiji, kao i vodećih stranih i domaćih firmi, institucija i ambasada, koje bi se kao inicijatori, pokrovitelji i partneri svojim donacijama udružili u realizaciji akcije „100 kreativnih igrališta za decu Srbije” širom zemlje. Odlučili smo se da upravo najslabiji i najnezaštićeniji građani Srbije, naša deca, prvi osete moguće podizanje kvaliteta života putem dizajna.

Do sada su na ovaj način, po principu privatno - javnog partnerstva, u Srbiji već realizovana prva dva kreativna igrališta na Kalemegdanu u Beogradu – 2014. godine uz podršku kompanije Lamda Development, i 2015. godine uz podršku kompanije NIS a.d, u oba slučaja u saradnji sa Upravom grada Beograda, Ambasadom Finske i kompanijom Lappset.

2016. je za BDW godina Kragujevca u akciji „100 kreativnih igrališta za decu Srbije” i projektu HUMAN CITIES/.

<<  Septembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
      
      

Putopisi, Intervjui..