Zahvaljujući saradnji Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Ministarstva kulture Ruske Federacije, Narodnog muzeja u Beogradu i Ruske Narodne Biblioteka od utorka, 10. marta će u Odžakliji Muzeju Vuka i Dositeja Narodnog muzeja prvi put biti izložen 166. list Miroslavljevog jevanđelja koji se čuva u Nacionalnoj biblioteci Rusije u Sankt Peterburgu.

 

Na svečanom otvaranju izložbe govorili su direktor Narodnog muzeja u Beogradu Bojana Borić-Brešković, generalni direktor Nacionalne biblioteke Rusije u Sankt Peterburgu Anton Likomanov. Velika čast je bila da se prisutnima obratio ministar kulture u Vladi Ruske Federacije Vladimir Medinski, a izložbu je otvorio ministar kulture i informisanja u Vladi Republike Srbije Ivan Tasovac.

 

U okviru postavke Putevi Miroslavljevog jevanđelja, pored prilike da se iznova podsetimo značaja najstarijeg srpskog ćiriličnog rukopisa, koji je 2005. upisan na Uneskovu listu Pamćenje sveta posetioci izložbe imaće jedinstvenu priliku vide originalni 166. list Miroslavljevog jevanđelja koji se čuva u Nacionalnoj biblioteci Rusije u Sankt Peterburgu i koji će prvi put biti izložen u Srbiji.

 

Godine 1845/46 manastir Hilandar posetila je ruska duhovna misija na čelu sa arhiepiskopom i naučnikom Porfirijem Uspenskim. Fasciniran izgledom Miroslavljevog jevanđelja, Uspenski je 166. list poneo sa sobom. Na ovom listu nalaze se čtenija za 7. (20.) januar, praznik Svetog Jovana Krstitelja, ukrašena inicijalom sa likom Vavilonske bludnice – metaforom za zlu Irodijadu, ženu cara Iroda, koja od muža zahteva glavu svetog Jovana. List se od 1846. do 1883. godine nalazio u Kijevu, a nakon toga prenet je u Imperatorsku javnu biblioteku, danas Nacionalnu biblioteku Rusije u Sankt Peterburgu, gde se i danas, u okviru zbirke Porfirija Uspenskog, čuva zaveden kao List iz Miroslavova evangelia F.p.I.No.83.

Svi zainteresovani posetioci će izložbu Putevima Miroslavljevog jevanđelja u Muzeju Vuka i Dositeja moći da posete u periodu od 10. marta do 05. aprila 2015. godine.

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..