U sredu, 18. februara 2015. godine u 18 sati u Istorijskom muzeju Srbije na Trgu Nikole Pašića je svečano otvorena izložba pod nazivom „Srbija u srcu Čeha. Vladislav Titelbah (1847–1925) i njegovo vreme”, koja se realizuje uz podršku i pokroviteljstvo Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
Tematska izložba „Srbija u srcu Čeha. Vladislav Titelbah (1847–1925) i njegovo vreme” predstavlja doprinos obeležavanju devedeset godina od smrti velikog umetnika češkog porekla i istovremeno nastavak težnje Istorijskog muzeja Srbije da upoznaje javnost sa delovima svojih zbirki.
Izložba obuhvata originalna dela iz likovne zbirke Muzeja i nastoji da približi lik i delo Vladislava Titelbaha, koji je ostavio neizbrisiv trag u srpskoj umetnosti krajem 19. i početkom 20. veka i ukaže na potrebu da njegov celokupan opus u narednim godinama dobije i monografski prikaz.
Vladislav Titelbah je umetnik koji je srpskom narodu ostavio veliki broj skica, crteža, grafika, akvarela, slika, scenografija i nacrta za pozorišne kostime. Njegova dela su često bila izlagana na raznim tematskim izložbama koje su organizovali brojni muzeji.
Učestvovao je 1889. godine u Parizu na izložbi povodom stote godišnjice Francuske revolucije na kojoj je i nagrađen srebrnom medaljom za svoj rad pod nazivom „Kulturno- istorijske slike srpskog naroda”, koji je obuhvatio sto akvarela.
Usledile su i druga međunarodna priznanja i nagrade (Moskva, London itd.), koje su uticale da se još predanije posveti slikanju narodnih motiva. Lično je objavio dve sveske sa motivima srpskog veza, likovne osvrte na izložbe svojih savremenika, a ostavio je zapis i o svom promišljanju o umetnosti.
Napustio je Češku, zemlju u kojoj je rođen, i zamenio je Srbijom. Promenio je veru, bio u društvu najviđenijih srpskih intelektualaca i umetnika, bavio se pedagoškim radom, putovao po svim srpskim krajevima. Među prvima se u Srbiji bavio amaterskom fotografijom. Posvetio je svoj život dokumentovanju kulturno-etnografske građe Srbije, ilustraciji knjiga, novina, izradi prvih razglednica u Srbiji.
Učestvovao je na međunarodnim izložbama koje su afirmisale Kraljevinu Srbiju i srpski narod u svetu, radio za kraljevsku porodicu, bio nagrađivan, ali kao što to često biva, posle smrti je pao u zaborav. U novije vreme priređena je samo jedna izložba posvećena isključivo njegovim radovima.
Za života je uradio preko devet hiljada umetničkih radova od kojih je danas sačuvano oko hiljadu, budući da je najveći broj stradao tokom Prvog i Drugog svetskog rata. Njegovi radovi se danas svrstavaju u prvorazredne istorijske izvore za sagledavanje i tumačenje srpske narodne umetnosti s kraja 19. i početka 20. veka. Broj originalnih radova koji se danas čuvaju u Istorijskom muzeju Srbije nije velik, ali je složenog i raznovrsnog umetničkog izraza i prikazuje različite umetničke tehnike i oslikava različita umetnikova interesovanja. Spisak dela je raznolik i u tematskom pogledu i sastoji se od predstava srpskih predela i pejzaža, različitih kulturnih manifestacija, slika iz svakodnevnog života, prikaza arhitektonskih zdanja i srednjovekovnih spomenika, starih zanata i narodnih nošnji, kao i radova koji su ga uveli u sferu primenjene umetnosti: ilustracije za knjige, okviri za slike i fotografije, nacrti za razglednice, kalfenska pisma, ali i povelje i diplome, čijim su se dizajniranjem bavili gotovo svi Titelbahovi savremenici (Paja i Milan Jovanović, Đorđe Krstić, Uroš Predić, Đorđe Čarapić i mnogi drugi).
Izloženi umetničko- istorijski materijal je rezulatat višegodišnjeg sakupljanja, a poslednji Titelbahov akvarel, koji je ušao u Likovnu zbirku Istorijskog muzeja Srbije je nabavljen neposredno pred izložbu.
Budući da je izložba koncipirana sa idejom da se u retrospektivnoj formi što potpunije i sveobuhvatnije predstavi život i delo Vladislava Titelbaha posetioci će imati priliku da se pored osnovne biografije sa prilogom o umetničkom formiranju Vladislava Titelbaha na teritoriji Češke upoznaju sa različitim segmentima njegovog rada, kao i planiranim ali neostvarenim radovima iz poslednjih godina života.
Autorka izložbe je muzejski savetnik kustos Tijana Jovanović- Češka, dok je dizajner postavke kustos Izabela Martinov- Tomović.
Izložba je otvorena do 31. marta 2015. godine.
Podsećamo Vas da u istom prostoru Istorijskog muzeja Srbije na Trgu Nikole Pašića možete posetiti i izložbu „Srbija 1914.“, koja je zbog velikog interesovanja produžena do 31. marta 2015. godine.