U četvrtak, 13. novembar u 19.00 mala sala Srđan Veljović - DasUnheimliche, Koncept kao praktična alatka, fotografije. Pojam DasUnheimliche je u velikoj meri neprevodiv. Potekao iz nemačke kulture, iz semantičkog jezgra DasHeim – dom, odakle heimlich – pripadati kući. Nemačka reč Heimat znači zavičaj, rodna zemlja (gruda). Dom, pre nego građevina, a postoje i mnoge kombinacije kao Heimatstadt (rodni grad), Heimatland (rodna zemlja), Heimaterde (rodno tlo), Heimatliebe (rodoljublje).

 

DasHeim istovremeno znači i nešto što je skriveno tako da ga drugi ne mogu videti, nešto držano po strani od drugih, ali najbolje biva izraženo peudonegacijomDas(Un)heimliche. Radi se o  znemiravajućoj, čudnoj blikosti između poznatog i nepoznatog – kada se poznato promalja ispod nepoznatog oblika /pojave ili kad se to nepoznato otkriva kao blisko, poznato. Semantička oblast reči DasHeim (nešto što se podrazumeva kao blisko) postaje semiotički kod gde različita značenja i njihove konstelacije uspostavljaju horizont očekivanja.

 

Tako je DasUnheimliche na izvestan način podvrsta DasHeimliche, ne njegova negacija već pozitivni izdanak. DasHeimliche je homonim specijalne vrste: istovremeno znači i domaće, poznato, ali i nepoznato, strano, tajanstveno – das Heimliche se dakle neobjašnjivo (unheimlich), pretvara u svoj opozit. I to je 28 skica_novembar 2014 skica_novembar 2014 29 mesto gde nastaje obrt: upravo zbog nemogućnosti potpunog razumevanja pojma, zbog toga što se pojam opire adekvatnom objašnjenju, što se ne da – on postaje zastrašujući.

 

Serijom fotografija se namerava popuniti to mesto, ta neprevodivost, kroz različite vizuelne narative. One su pokušaj konstrukcije fenomena Das Unheimliche kojim se u velikoj meri opisuju naša sadašnjost, egzistencija, životi.

 

Mariela Cvetić, DasUnheimliche, psihoanalitičke i kulturalne teorije prostora, izdavač Orion art i Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet Beograd.

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..