U galeriji Instituta Servantes u Beogradu de u petak, od 19:00h, biti otvorena izložba španskog slikara, skulptora i arhitekte Havijera de Viljote. Kustos izložbe i umetnikov sin, Alehandro de Viljota, za posetioce na inauguraciji je pripremio organizovano vođenje kroz izložbu. Izložba obuhvata 23 dela iz proteklih 40 godina stvaralaštva madridskog umetnika. Radovi su vedinom rađeni u pastelu i crvenoj kredi, ali ima i kolaža iz novije produkcije.

 

Zajednička nit koja povezuje odabrana dela je Viljotina vizija čuvenih borbi sa bikovima, inspirisana različitim ličnostima prema kojima autor oseda poseban duhovni i umetnički afinitet. To su čuveni pisac Ernest Hemingvej, španski slikar Fransisko Goja i torero Hose Tomas.


Priča započinje kolekcijom od jedanaest litografija nastalih sredinom sedamdesetih godina, sa upadljivim tragovima Goje kada je reč o pokretu i dramatici. Ovi grafički potezi, kao i uzdržanost u upotrebi boja, u kontrastu su sa crtežima i kolažima nastalim od 2000. godine, kojima se odaje počast Hemingvejevim avanturama u Španiji, kao i njegovim delima inspirisanim borbama sa bikovima poput romana „Sunce se ponovo rađa.” Američki nobelobac je u više navrata posetio Španiju i do te mere je zaronio u njenu kulturu i običaje, da se „nikada nije osedao kao stranac,“ kako je govorio, impresioniran borbom bikovima- igrom života i smrti. Konačno, u tredem delu izložbe, Tribute to José Tomás, Viljota odaje počast lucidnom španskom matadoru koji je obeležio špansku koridu na prelazu iz XX u XXI vek. Umetnik ovde i sam otkriva svoju strast prema borbi sa bikovima, istovetnu onoj kojom se prepušta društvenoj angažovanosti, neizbežnoj u mnogim umetnikovim ranijim radovima.


Havijer de Viljota (Madrid, 1944), samouk od svoje 13. godine, pripada tredoj generaciji porodice slikara. Usavršavao se kao arhitekta na Visokoj školi arhitekture u Madridu, na kojoj je potom dugi niz godina držao predavanja iz Analize formi. Dobitnik je nagrade za slikarstvo na Nacionalnoj izložbi lepih umetnosti, a sedamdesetih godina priređuje i prve samostalne izložbe u Španiji i inostranstvu. Ubrzo napušta profesorski posao i u potpunosti se posveduje slikarstvu i vajarstvu, konstantno tražedi inspiraciju u humanističkim i socio-političkim okolnostima.


Njegov rad izložen je u vodedim kolekcijama savremene umetnosti širom sveta, među kojima se ističu Muzej kraljice Sofije (Španija), Kraljevska akademija lepih umetnosti San Fernando (Španija), Centar savremene umetnosti u Malagi (Španija), Muzej lepih umetnosti u Malagi (Španija), Narodna biblioteka Španije (Španija), kao i nacionalni muzeji u Čileu, Boliviji i Meksiku, između ostalog.


Slikar, vajar i arhitekta Havijer de Viljota u junu 2014. godine primljen je za dopisnog člana Kraljevske akademije lepih umetnosti San Telmo u Malagi.



<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..