Crkva Vavedenja Bogorodice u Lipljanu od 06. novembra – 07. decembra 2014. Republički zavod za zaštitu spomenika kulture uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije predstaviće u Atrijumu Narodnog muzeja srednjovekovnu vlasteosku zadužbinu, jednu od retkih sačuvanih u savremenom urbanom okruženju, u varošici Lipljanu na Kosovu, nedaleko od Prištine.
Na svečanom otvaranju izložbe Lipljan u srednjem veku: Vlasteoska crkva u gradu u četvrtak, 06. novembra u 19 časova okupljene će pozdraviti Bojana Borić Brešković, direktorka Narodnog muzeja potom Mirjana Andrić, direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. O crkvi Vavedenja Bogorodice u Lipljanu govoriće Dragan Vojvodić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu a izložbu će otvoriti Aleksandra Fulgosi, pomoćnik ministra kulture.
Njena arhitektura i slikarstvo iz dve epohe, iz sredine 14. i kasnog 16. odnosno početka 17. veka, biće prikazani fotografijama velikog formata (30) sa pratećim objašnjenjima. Biće izložena i jedina kopija freske iz ove crkve iz fundusa Galerije fresaka. Sagledavanjem enterijera crkve iz više simetričnih uglova, nastojalo se na celovitoj slici prostora, odnosa živopisanih i delova zidova bez živopisa.
Crkva nevelikih dimenzija potiče iz prve polovine 14. veka, ali nije poznato ko je bio njen ktitor, ni kada je podignuta. Njeno prvobitno slikarstvo jasno pokazuje da je sredinom 14. stoleća, kada je srednjovekovna srpska država bila na vrhuncu moći, vlastela na Kosovu i Metohiji bila zainteresovana i u mogućnosti da obezbedi za svoje zadužbine izvrsne, visoko obrazovane majstore, upućene u savremena umetnička kretanja. Svojim zadužbinarskim činom nepoznati ktitor stvorio je delo koje se, iako teško oštećeno, uključuje u sve preglede srpskog srednjovekovnog slikarstva. Nešto bolje očuvano, slikarstvo iz vremena obnove (16–17. vek) slabijih je umetničkih kvaliteta.
Posebnu, manju celinu izložbe čini prilog mr Dragana Stanojevića, slikara–konzervatora o nedavno završenim radovima na konzervaciji i restauraciji celokupnog živopisa, koji su predstavljali i neposredan povod za izložbu o Lipljanskoj crkvi.
Autor izložbe je Aleksandra Davidov Temerinski, istoričar umetnosti, savetnik u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture.