Umetnik, Uroš Ogrizović, predstaviće se multimedijalnom izložbom pod nazivom „Deset ljubavnih priča za kišu“, čije otvaranje je planirano za subotu, 26. april 2025. godine u Galeriji Štab. Izložba je nastavak prethodne serije radova – "Priče Meseca i Kiše", na kojoj aktivno radi od 2020. godine.

Izložba će biti sačinjena od nekoliko zasebnih celina koje zajedno utiču na stvaranje imaginarnog, paralelnog sveta u kojem umetnik živi. U središtu pažnje nalaze se slike na platnu velikih formata, prepoznatljive po ekspresivnim potezima ugljena, sofisticiranoj upotrebi pozlate i bogate ultramarin plave boje. Pored slika, na izložbi će se nalaziti oštre i loptaste forme od porcelana, u kojima se takođe prepliću plava i zlatna boja, stvarajući dinamičan vizuelni kontrast.

U četvrtak, 10. aprila 2025. u 19 časova, u Muzeju Zepter otvara se izložba “Odrazi” slikara Branislava Mihajlovića.

Izložba će biti propraćena katalogom u kojem se nalazi tekst čiji je autor istoričar umetnosti Savo Popović. On je u svom tekstu istakao da su opažanje, sećanje i mašta u neprekidnoj interakciji i da su se kao takvi uselili na Mihajlovićeva platna koja još mirišu na okean i vetrove.

Na izložbi će biti izložene slike koje datiraju od 2022 do 2024. godine.

Internacionalna izložba „Slučaj niti. Globalni narativi o tekstilu" / "The Event of a Thread: Global Narratives in Textiles”, u organizaciji Instituta za odnose sa inostranstvom ifa - Institut für Auslandsbeziehungen iz Štutgarta , Muzeja savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Goethe-Instituta u Beogradu, biće otvorena za posetioce od 5. aprila do 25. maja u MSUV. Kustoskinje izložbe su Suzane Vajs, Inka Gresel i Sanja Kojić Mladenov.

Tekstil je središna tema putujuće izložbe instituta ifa, koja se fokusira na pitanja kao što su: Koja se utkana značenja i poruke mogu naći u tkaninama? Kakav je njihov kulturni značaj? Kako se tekstil može „čitati“? Šta tkanine mogu da nam kažu o svom poreklu, značenju i društvenim ulogama? Koje tradicionalne tekstilne tehnike su umetnici usvojili, apstrahovali, relocirali i vratili u život? Tekstil predstavlja lokus/mesto u kome se umetnost susreće sa ručnim radom, tradicija sa današnjicom, a lokalno se znanje ukršta sa globalnim odnosima.

U prisustvu brojnih gostiju i publike, u Muzeju primenjene umetnosti svečano je otvoren 47. Salon arhitekture, tradicionalna godišnja manifestacija čiji je cilj promovisanje najboljih ostvarenja u oblasti arhitekture i osnaživanje uloge arhitekture u društvu.

Tom prilikom, izložbu je otvorio v.d. direktor Muzeja primenjene umetnosti, Stevan Martinović. U pozdravnoj reči, on je istakao da, zbog značaja Salona u akademskoj zajednici, kao i društvu, on čini jedan od stubova i simbola muzeja. „Salon su kroz čitav niz godina i decenija afirmisali direktori ove ustanove, kustosi, arhitekte, akademici, spoljni saradnici i naravno publika, koja i ovom prilikom, kao i svake godine, pokazuje ogromno interesovanje za sadržaje Salona arhitekture, što nam je osobito drago. Ako pogledamo aktuelnu postavku, odnosno šta Salon arhitekture ima da ponudi danas, meni su još uvek bliska stanovišta Plotina iz trećeg veka, koji je u ideji prepoznavao suštinu arhitekture. Na ovoj postavci sam video sijaset različitih ideja, obrade brojnih tema, radove nekih nastavljača velikih imena struke... U narednih mesec dana, na pratećim programima Salona ćemo razmenjivati ideje, razgovarati o raznim fenomenima, projektima, da bi kroz sučeljavanje različitih mišljenja i stavova, kroz dijalog, potvrdili da smo dostojni najboljih tradicija Salona i ove ustanove“, naglasio je Stevan Martinović. U ime Muzeja primenjene umetnosti, on je zahvalio pokroviteljima, partnerima, saradnicima, sponzorima, članovima Saveta i Žirija; kao i svima koji su zaslužni za održavanje aktuelne manifestacije.

OTVARANJE IZLOŽBE I PROMOCIJA MONOGRAFIJE:
2. APRIL U 18.00 ČASOVA
Kustos izložbe: Nataša Radojević
Italijanski institut za kulturu u Beogradu, Kneza Miloša 56, Beograd

U sredu, 2. aprila 2025. godine, u 18.00 časova u Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu biće otvorena izložba All in One italijanskog umetnika Đuzepea Pjetronira, kustoskinje Nataše Radojević. Tom prilikom biće održana i promocija monografije Giuseppe Pietroniro, koju je objavila izdavačka kuća „Silvana Editoriale“, a priredila Đulijana Benasi. Izložbu će otvoriti ambasador Italije u Srbiji NJ. e. Luka Gori i direktor Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu Roberto Činkota.

Izložba "Polja distopije" autorke Jelene Prokopović biće otvorena u utorak 1. aprila, u 19č, u Parobrodu.

Radovi koji će biti prikazani na ovoj izložbi su nastali u prethodnih godinu dana i reprezentuju Jelenin odnos prema savremenom svetu.

Distopija je reč koju poslednjih godina često čujemo i pojam kojim se Jelena dugo bavi kroz svoju umetnost, međutim, ti radovi nisu realističan prikaz distopije kao takve, one su tranzicioni modeli, beleške misli, želja, potreba i emocija sa kojima se suočava autorka, kao žena umetnica.

<<  Mart 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
     
      

Putopisi, Intervjui..