jokoNeposredno posle venčanja (1968. god), Joko Ono i Džon Lenon su u dvorištu katedrale u Koventriju u Velikoj Britaniji posadili hrast posvećen ideji mira u svetu. Ubrzo, Joko Ono odlučuje da akciju proširi tako što će u nju uključiti svetske lidere koji su imali moć da direktno odlučuju o ratu i miru: pedeset državnika dobijaju žirove i pisma u kojima Joko i Džon objašnjavaju svoju antiratnu ideju sa molbom da žirovi budu zasađeni. Paket je dobio i Josip Broz! Otvaranje 1. maja u 12h.



Žirovi koji su upućeni na adresu predsednika Tita su, prema protokolu, pregledani; Ambasadi Jugoslavije u Londonu poslato je uputstvo da se na poklonu zahvali Joko i Džonu, Titu je upućeno pismo koje objašnjava da je „izvesni gospodin Lenon, član u svetu poznatog ansambla Bitlsi" poslao neobičan poklon i predlog da se žirovi zasade kao simboli želje da u svetu prestane rat. Na ovom dokumentu stoji potpis koji označava da je Tito video polklon i odobrio njegov prijem. Niko, međutim, ne može da sa sigurnošću potvrdi da su žirevi zasađeni.

 

Na postavci Joko, Lenon, Tito - jedna konceptualistička akcija izlažemo dokumentaciju o akciji Acrons (Žirovi) i o drugim mirovnjačko-umetničkim akcijama Joko Ono i Džona Lenona iz 1969. godine; crteže Joko Ono na temu žira realizovane povodom četrdesetegodišnjice pomenute akcije; fotografije koje je snimio Josip Broz a koje su bile izložene na njegove dve samostalne izložbe (u Mariboru i Sarajevu) ranih šezdesetih godina prošlog veka.

Tokom trajanja izložbe biće izvedena akcija Joko Ono - Drvo želja (Wish tree) u koju će posetioci imati priliku da se uključe svojim željama i porukama posvećenim miru. Ovu akciju je Joko Ono pokrenula 1981. godine u čast Lenona i njihovih zajedničkih mirovnih aktivnosti i do danas je širom sveta prikupljeno 700.000 poruka. Poruke će nakon završetka akcije biti pohranjene u okviru svetlosne instalacije Imagine Peace Tower u Rejkjaviku.

Autori izložbe: Momo Cvijović (Muzej istorije Jugoslavije, Beograd), Sava Stepanov (Galerija Zlatno oko, Novi Sad)
Dizajn postavke: Ljubomir Maksimov (Studio Maximov, Novi Sad). Izložba će trajati do 1. avgusta. Otvorena je svakoga dana, osim ponedeljka, od 10 do 16 sati.

<<  Decembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
      
31     

Putopisi, Intervjui..