U sredu, 27. novembra 2013. godine u 19 časova, u Modernoj galeriji CZK Lazarevac, otvara se izložba Olivere Batajić Sretenović „ Putujući tipograf”. „Tipografija je u savremeno doba neizostavan deo urbanog pejzaža. Njena osnovna funkcija je označavanje, obaveštavanje i usmeravanje. 

 

Natpisi na objektima upućuju nas na njihovu namenu i sadržaj, putokazi nam omogućavaju orijentaciju i nalaženje željene destinacije, reklamni panoi govore nam o ponudi na tržištu i kulturnim događanjima. Ali tipografija je istovremeno i grafički element implementiran u gradske prizore, koji ih oplemenjuje i određuje. Kvalitet tipografije odraz je kulture jedne sredine, a njena raznovrsnost korespondira s duhovnim i materijalnim bogatstvom, ali je i indikator socijalnog statusa. Jasna saobraćajna signalizacija, pažljivo složeni nazivi ulica, odražavaju komunalnu brigu i svest o značaju vizuelnih komunikacija. Starinska slova ukazuju na tradiciju i poreklo, pročišćeni geometrijski slog pripada mladom, modernom dobu. Diskretna tipografija nalazi svoju odabranu publiku, slova koja vrište napadaju nas s bilborda i zahtevaju našu pažnju. Strastan putnik, Olivera je živela i radila u Portugaliji, putovala po Nemačkoj, Francuskoj, Italiji, boravila u Americi. Sa sobom uvek nosi foto-aparat, spreman za beleženje. Uvežbano oko uokviruje slike u prolazu i kadrira delove uličnog života. Slova su u žiži interesovanja, bilo da su u totalu bilo u krupnom planu. Snimci u seriji formiraju tipografske portrete, slovne kolaže, fragmentirane slike gradova posmatrane kroz  specifičnu prizmu.


Njene fotografije rafinirane estetike izvanredan su dokument o kulturi tipografije u različitim sredinama. Posetiocima izložbe prikazuju putne zabeleške posmatrane iz posebnog ugla, koji će ih možda podstaći da i sami, putujući, gledaju gradske prizore drugim očima.”

Olivera Batajić Sretenović - Rođena je 1974. u Beogradu. Diplomirala je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, odsek Primenjena grafika. Magistrirala je na istom fakultetu (predmet tipografija), a sada je student doktorskih studija (tema rada interaktivna knjiga). Dizajnom knjige počela je da se bavi u izdavačkoj kući Samizdat B92 (1999–2004), uz Dejana Ilića, sadašnjeg urednika izdavačke kuće Fabrika knjiga, za koju je nastavila da radi sve do danas. Učestvovala je u mnogobrojnim projektima: interaktivna knjiga na internetu Baia dos Tigres P. R. Mendeša i Madre Cacau sa P. R. Mendešom i A. Korbelom, časopis Reč, kalendar-knjiga posvećena ruskom pesniku Mandeljštamu, za izdavačku kuću Amman Verlag iz Ciriha, itd. U Lisabonu je provela četiri godine (2001–2005) radeći za novinsku kuću Público i agenciju Sdesign i sarađujući sa izdavačkom kućom Lingva Franka iz Beograda i izdavačkom kućom ACEP iz Lisabona.


Po povratku u Beograd (2005) sarađivala je s Filmskim centrom Srbije, Narodnom bibliotekom Srbije i drugim institucijama oblikujući knjige i kataloge i stvarajući identitet pojedinih edicija. Poslednjih godina zaposlena je u izdavačkoj kući Kreativni centar, gde se igra oblikujući dečje knjige. Pored rada u izdavaštvu, kreirala je i internet stranice u okviru različitih umetničkih i komercijalnih sajtova (Cinema Rex, Galateia, B92, Público…). Učestvovala je na projektu redizajna dnevnog lista Politika (2007) s Borutom Vildom, Vedranom Erakovićem, Mirkom Ilićem kao savetnikom i Jovicom Veljovićem, autorom tipografskih pisama. Radila je kao docent na Fakultetu informacionih tehnologija. Jedan je od osnivača i urednika sajta Tipometar (www.tipometar.org), sajta posvećenog temama iz oblasti tipografije i grafičkog dizajna. Njeni brojni radovi i fotografije objavljeni su u knjigama i časopisima kako u zemlji tako i u inostranstvu. Imala je nekoliko samostalnih izložbi, a učestvovala je i na više grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..