Večeras je zvanično otvaranje paviljona u Španskoj kući u ulici Braće Krsmanovića broj 2 u 20 časova. Krovovi, podovi, završni radovi – sve je dobro kad se dobro završi! Projekat “Model za Savamalu” premešta svoje aktivnosti u svoju “model”- kutiju paviljona dok serija programa predavanja, performansi, koncerata, debata, filmskih projekcija i izložbi pod nazivom URBAN INCUBATOR featuring … takođe startuje baš ove večeri.


Program:

 

12-5PM: “3D technology shapes the Model” - Kaita Shinagawa (StudioKU+) prezentacija
@ Kraljevica Marka br. 8

 

5.30PM: Studio KU+ I  Model za Savamalu prezentacija
@ NOVA ISKRA,  Gavrila Principa br. 43

 

7PM: UNOBENTO+ KC Grad pop-up food corner.
@ KC Grad, Braće Krsmanovića br. 2

 

8PM: Spanish House Pavilion official opening
@ Spanish House, Braće Krsmanovića br. 2
Govore: Matthias Müller-Wieferig, Direktor Goethe-Institut Beograd i Dejan Ubovic, Direktor  KC Grad
Nastavljajući sa: “Model za Savamalu” – Premeštanjem projekta I radionica u Paviljon u okviru Španske kuće                 
(Model box) I programom iznenađenja – URBAN INCUBATOR featuring …  zvanični početak serije programa

 

8:30PM: Koncert “Elephant and the Moon“/Hrvatska
@ KC Grad/Spanish House bašta
 
 „Španska kuća“ je ruinirana stara građevina u Savamali koja je nakon pokušaja restauriranja i rekonstrukcije ostala nedovršena. Ova prividno sasvim beskorisna građevina preobrazila se sada u centralni prostor za manifestacije koje će se odvijati u okviru projekta Urban Incubator: Belgrade. Na ovaj način će „Španska kuća“ poslužiti i kao simbol za preobražaj čitave Savamale, koja je postala laboratorija za vizije o revitalizaciji ove zapuštene gradske četvrti.
 
Nedavno je otvoreno pet novih prostora u Svamali koji služe kao kancelarije, studio ili ateljei; obeleženi plavim posterima, flajerima, meš platnima I sl. a u kojima je deset međunarodnih I lokalnih projekata započelo svoje inicijative uključujući I stanovnike Savamale I Beograda.   Sada, paviljon obeležava centar svih aktivnosti programske godine do Novembra meseca.  Izgradnja privremenog paviljona u okviru ruinirane Španske kuće, centralno postavljenog u Savamali ispod Brankovog mosta na obali reke Save, je metafora, projekta Urban Incubator:Belgrade, za novi život Savamale – “Feniks iz pepela”.


Za jednu noć, paviljonske kutije će iz svoje unutrašnjosti sjajiti plavom već prepoznatljivom bojom projekta.  Arhitekte: Tim Rieniets/Nikola Banković – uz svesrdnu pomoć kompanije PERI doo.

 
„Španska kuća“


 „Španska kuća“ svojevremeno je služila kao carinarnica, ali je u Titovoj Jugoslaviji prepuštena na milost i nemilost zubu vremena, tako da je potpuno propala. Nakon prelaska s planske na tržišnu privredu našao se i investitor voljan da zgradu obnovi, sa željom da u renoviranom objektu otvori hotel. Staro je građevinsko jezgro zdanja tada gotovo u potpunosti uklonjeno, izuzimajući spoljne zidove, a dograđeni su i pojedini novi elementi. Vremenom je investitor, međutim, zapao u finansijske teškoće, pa je bio prinuđen da odustane od zamisli o hotelu. Ruševine „Španske kuće“ od tada su stajale napuštene sve do 2012. godine, kada je beogradski Goethe-Institut dobio pravo privremenog korišćenja, u želji da pomoću tzv. privremene arhitekture (temporary architecture) „Špansku kuća“ transformiše u prostor za kulturne manifestacije.

 

Paviljon


Privremenu arhitekturu u „Španskoj kući“ čine oplatni elementi, kakvi se inače na gradilištima koriste za izlivanje betona. Zadatak je ove privremene arhitekture u tome da učesnicima projekta Urban Incubator: Belgrade, ali i žiteljima Savamale, obezbedi adekvatne uslove za delovanje. Stanovnici Savamale, Beograđani i posetioci tu mogu dobiti informacije, umetnici i arhitekte koji učestvuju u projektu stiču tako prostor za rad, dok će kulturnim manifestacijama, poput izložbi ili radionica, kao i svečanim i raznim drugim društvenim događajima „Španska kuća“ obezbediti krov nad glavom.


Istorijske komponente u sprezi s novim betonskim elementima stvaraju jedinstvenu atmosferu, i ruševinama „Španske kuće“ daju skulpturalni pečat. Zahvaljujući tome, paviljon ne privlači pažnju kao zasebna građevina, već integriše kvalitete koji su u datom prostoru prisutni od ranije. Praznina se preobražava u prostorije, divlje rastinje u bašte, a betonski elementi u skulpture. Metamorfoza „Španske kuće“ prerasta tako u simbol za preporod cele Savamale.

<<  April 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
     

Putopisi, Intervjui..