U utorak, 23. aprila u 20.00 mala sala SKC-a, Aleksandar Davić i Gordana Nikolić: Tehnologija narodu! (studija slučaja: film i video u Vojvodini) biće predstavljanje izložbe u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine i istraživanja iz koga je proizašla Istraživački projekat i iz njega proisteklu izložbu „Tehnologija narodu! (studija slučaja: film i video u Vojvodini)”

 

Izložbu zajednički potpisuju Aleksandar Davić, filmski reditelj i profesor režije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i Gordana Nikolić, istoričarka umetnosti i kustoskinja odeljenja za film, video i fotografiju Muzeja savremene umetnosti Vojvodine.

 

Osnovna linija njihovog istraživanje produkcije koja je u polju pokretnih slika nastajala na teritoriji današnje Vojvodine tokom prošlog i ovog veka linija je demokratizacije medija i popularizacije tehnologije, a naziv projekta u stvari je reciklaža socijalističke parole pod kojom je u samoupravnoj Jugoslaviji organizovana mreža kino klubova sa zadatkom da u isto vreme deluju i didaktički i emancipatorski i doprinesu egalitarističkoj utopiji približavanja tehničke kulture radnom narodu. Pored postavke artefakata iz istorije filmskih, televizijskih i video delatnosti u Vojvodini i prikazivanja nekih od ključnih ostvarenja u tim oblastima na monitorima kao i u bioskopskoj sali Muzeja tokom trajanja izložbe održavana su i predavanja, prezentacije i razgovori kojima je glavni cilj bio da omoguće neposrednije uvide u specifične uslove proizvodnje u mediju filma, videa i televizije na primerima iz lične prakse neposrednih aktera u tom procesu.

 

U međudejstvu tog mnoštva elemenata projekta otvoreno je polje za raspravu o istoriji pokretnih slika u lokalnim institucionalnim okvirima, kao i današnjem tretmanu onih medijski specifičnih praksi koje su tokom perioda modernizma disciplinarne matrice istorije umetnosti ignorisale. Uzorci materijala predstavljenih na izložbi uz dokumentaciju same postavke i govornih programa koji su je pratili uvešće nas u to polje i na ovoj sesiji Filmforuma.

<<  Novembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
    
 

Putopisi, Intervjui..