Više od sto radnica i radnika u kulturi, umetnosti, medijima i kreativnim industrijama okupilo se ovog utorka, 26. novembra u Galeriji Artget (Kulturni centar Beograda) na prvoj konferenciji „Sa mentorkom i mentorom je lakše!” Učesnice i učesnici konferencije „Sa mentorkom i mentorom je lakše!” tokom celog dana čekalo je upoznavanje sa ljudima iz različitih sektora koji čine kulturnu scenu, ali i svet medija, biznisa i kreativnih industrija. To je ujedno bila i odlična prilika za sve zainteresovane da se informišu o aktuelnom pozivu za novi ciklus mentorskog programa Kreativno mentorstvo za mlade profesionalke i profesionalce, koji je otvoren do 6. decembra.
Prema rečima Katarine Mitić Minić, programske menadžerke Kreativnog mentorstva, predstojeći ciklus programa otvoriće vrata za brojne polaznike i polaznice kojima će, u skladu sa potrebama, biti dodeljeni mentori i mentorke.
„Ovaj program može da bude koristan onima koji ni ne znaju odakle da krenu, koji osećaju da im je potrebna promena, ali ne znaju gde da je potraže”, objašnjava Mitić Minić, dodajući da ne postoji nikakva starosna ograničenja za one koji žele da učestvuju. „Često imamo ljude koji su došli u određeni stadijum svoje karijere i osećaju da im je potrebna promena, imaju volju i želju da krenu, a za ostalo će dobiti našu podršku.”
S druge strane, program je odlična prilika i za one koji su tek na početku svoje karijere, ali imaju jasnu ideju koju žele da izguraju do kraja. „Nama je važno da od tih kandidatkinja i kandidata dolazi inicijalna volja, da oni budu pokretači promena, koje potom mi možemo da podržimo uz uparivanje sa mentorima i mentorkama, kroz pružanje pregršt informacija i besplatnih alata i važnih lekcija”, navodi Mitić Minić.
Istoričarki umetnosti i kustoskinji Neli Tonković učešće u mentorskom programu promenilo je život. „I to kažem bez imalo patetike”, objašnjava ona. „Neke rečenice moje mentorke ostale su kao vodilje kojih se setim na poslu svakog dana. Veliki deo uverenja da je potrebno da kulturu neprekidno približavamo svima – a mislim da to ne radimo dovoljno u ovom društvu – nastao je i bio negovan tokom procesa rada sa mentorkom. Zbog toga verujem da ovaj program može da promeni način na koji posmatramo kulturu i činimo je dostupnom.”
Tonković je govorila na panelu „Šta mentorstvo radi u kulturi” zajedno sa drugim predstavnicama civilnog sektora, univerziteta, privatnog sektora i diplomatije. Ovaj panel bio je samo deo celodnevne konferencije „Sa mentorkom i mentorom je lakše!” u organizaciji Kreativnog mentorstva, koja je okupila sadašnje i buduće profesionalke i profesionalce iz sektora kulture, umetnosti, kreativnih industrija, medija i biznisa.
Među učesnicama panela je bila i radnica u kulturi Ivana Jovanović Arsić, koja je kroz Kreativno mentorstvo bila i u ulozi mentijke, a kasnije i u ulozi mentorke.
„Pre programa delovalo mi je kao da ne znam kako bih uklopila razna interesovanja i nije mi bilo prijatno da spojim te svoje različite identitete. Mislila sam da mora da se bira ili jedno ili drugo”, priseća se ona. „Kroz mentorski proces postalo mi je jasno da je sasvim u redu da postoji više profesionalnih identiteta, jer su i moja interesovanja različita, ali sam sa mentorima pronašla nešto što je njihova zajednička tačka.”
Medijska radnica i aktivistkinja Lanu Nikolić moderirala je panel „Mentorstvo kao dragocen alat za lično i profesionalno osnaživanje žena”. Priznaje i sama da je rad sa mentorom za nju bio od velikog značaja dok je bila deo programa, ali da on traje i danas. „Taj odnos je stvarno došao u pravom trenutku, a moj mentor i ja smo i dalje na neki način povezani, i dalje delimo znanja. Naravno, ti odnosi ne moraju nužno da se nastavljaju po završetku programa, ali postoji mnogo primera gde se ta priča širi dalje i razvija.”
Kristina Janković Obućina, izvršna menadžerka Asocijacija industrije video igara Srbije (SGA) dodaje kako se mentorski rad ne završava uvek na profesionalnom delu, već često zalazi i u privatnu sferu, razvijajući različite delove ličnosti. „Najveći skok u odnosu na period pre mentorisanja za mene se ogledao u količini samopouzdanja”, objašnjava ona. „Vrednije od nekih specifičnih profesionalnih stvari bilo je to što sam upoznala sebe i navikla se na sopstvenu kožu. To je neprocenjivo!”
Kreativno mentorstvo je nezavisna i neprofitna organizacija koja već 13 godina razvija i sprovodi mentorske i edukativne programe za jačanje kapaciteta profesionalca i profesionalki u umetnosti, kulturi, kreativnim industrijama i medijima, kako u Srbiji, tako i na međunarodnom nivou.
Realizaciju konferencije „Sa mentorkom i mentorom je lakše!” podržali su Ambasada SAD u Srbiji, Ambasada Švedske, kompanija Medicon i Kulturni centar Beograda. Panel „Mentorstvo kao dragocen alat za lično i profesionalno osnaživanje žena” podržan je i od strane kompanije Coca–Cola HBC Srbija.