Izložba „Iberoamerička tipografija" biće otvorena u utorak, 19. novembra u 19 časova u Institutu Servantes u Beogradu. Kroz 30 različitih tipografija, dizajniranih od strane timova ili dizajnera iz Latinske Amerike, Portugala i Španije, izložba prikazuje samo vrh ledenog brega grafičkog i tipografskog dizajna koji Iberoameriku čini referentnim regionom u oblasti dizajna. Svaka tipografija predstavljena je kroz tri rada, odnosno tri karakteristična aspekta. Glavni plakat predstavlja određenim fontom ispisanu frazu, stih ili citat nekog od ključnih autora ili autorki iberoameričke kulture – od Migela de Servantesa do Žozea Saramaga, od Gaberijele Mistral do Violete Pare. Uz taj rad, posetioci izložbe moći će da vide i celokupnu abecedu urađenu u toj tipografije, kao i sažet uzorak tipografije.
Izložbu „Iberoamerička tipografija" organizuju Udruženje Iberoamerika dizajnira (Asociación Iberoamérica Diseña) i Institut Servantes.
U okviru pratećeg programa izložbe 28. novembra u 19 časova biće organizovan okrugli sto, dok će stručna vođenja na srpskom i španskom jeziku biti organizovana 30. novembra, 14. decembra, kao i 11. i 25. januara, sa početkom u 12 časova.
Tipografija, odnosno pisani tekst, predstavlja okosnicu razvoja ljudske kulture. Još od Trajanovog stuba, nasleđe rimske tipografije prenosi se kroz vekove. Evolucija tipografije imala je svoje uspone i padove. Kada je Gutenberg 1455. godine odštampao prvu knjigu u istoriji, tehnikom štampe pokretnim slovima, uradio je to gotičkim pismom koje je bilo vrlo teško za čitanje. Godinama kasnije, nastala je replika sa novim tipografijama koje su se pojavile na severu Italije i koje su izrodile štampana izdanja izuzetnog kvaliteta. Dizajner Stenli Morison kreirao je 1927. čuveni Times New Roman za engleski list The Times.
Tipografija nije tema samo za dizajnere, već je temelj naše kulture i našeg života, povezana sa pisanjem, čitanjem i rečima. Otkrivanje tipografija koje su kreirali iberoamerički dizajneri, njihova promocija i valorizacija, kako bi se dizajn slova shvatio kao kulturno značajna i ekonomski održiva aktivnost, jedan je od ciljeva ove izložbe.
„Iberoamerička tipografija" biće otvorena do 26. januara 2025. godine. Ulaz na izložbu, kao i na sve prateće aktivnosti, je slobodan.
foto Promo