U galeriji X VITAMIN u Resavskoj 19, u Beogradu, već mesec dana je aktuelna izložba akvarela i kolaža Dragoljuba Raše Todosijevića pod nazivom „Velika fantazija“. Tim povodom u četvrtak, 10. oktobra sa početkom u 18h, biće organizovan razgovor sa umetnikom. Razgovor vodi istoričar umetnosti, Saša Janjić. Izložbu „Velika fantazija“ čini više od sedamdeset radova koji su nastali mahom devedestih godina prošlog veka, a veliki broj privi put je izložen. U pitanju su radovi manjeg formata, koji po rečima Ksenije Marinkovic, vlasinice galerije X Vitamin, otkrivaju duboko senzitivnu i likovno raskošnu komponentu u stvaralaštvu jednog od naših najvećih umetnika.
U tekstu za katalog, kustos, Saša Janjić navodi da su na izložbi prikazani crteži i akvareli koje je umetnik radio tokom kriznih devedesetih godina. „Oni postali su glavno sredstvo izražavanja kojim Todosijević iznosi svoj komentar o društvu, pravi određene relacije, istorizuje i demitologizuje javni, popularni i politički diskurs. Iako ga većina stručne javnosti i poštovalaca savremene umetnosti identifikuje kao beskompromisnog konceptualistu i primarno povezuje sa nepredmetnom umetnošću, Todosijevićev umetnički habitus je i te kako utemeljen u slikarskom i crtačkom postupku, te promišljenim referencama na umetnike i primere iz istoriji umetnosti“ – kaže Saša Janjić.
Pored crteža i akvarela, na izložbi će se naći i šest kolaža iz sedamdesetih godina. Izložba će biti otvorena do 28. oktobra 2024.
Dragoljub Raša Todosijević je jedan od najvažnijih srpskih i jugoslovenskih umetnika, poznat po svojoj političko-kritičkoj umetnosti koja je započela u krugu beogradskih konceptualnih umetnika sedamdesetih godina. Njegovi ikonični radovi, nastali tokom pola veka, predstavljaju sveže i provokativno polazište za promišljanje o prirodi umetnosti i umetničke slobode u društvenom i političkom kontekstu. Raša Todosijević je rođen u Beogradu 1945. godine. Diplomirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu 1969. godine. Izlagao je na mnogim značajnim izložbama i u prestižnim institucijama širom sveta, uključujući Moderna Museet u Stokholmu, Centre George Pompidou u Parizu, Salzburger Kunstverein, Muzej moderne umetnosti u Varšavi, Museum Ludwig u Beču, Državni ruski muzej u Sankt Peterburgu, Tretjakovsku galeriju u Moskvi, Hamburger Bahnhof u Berlinu, Muzej savremene umetnosti u Barseloni, Bijenale u Sidneju 1984. godine, Umetnički institut na Tasmaniji, Muzej evropske umetnosti u gradu Kumamoto u Japanu, Muzej Pera u Istanbulu 2016. godine, i mnoge druge. Predstavljao je Srbiju na 54. Venecijanskom bijenalu, gde je dobio Unicredit Venecijansku nagradu. Godine 2014. video njegovog kultnog performansa iz 1976. godine "Was ist Kunst" uključen je u kolekciju galerije TATE.