Svecano otvaranje izložbe digitalne umetnosti „DIGITAL ART - ANALOG" će se održati 26. septembra u O3one galeriji (Dorćol Platz, Dobračina 59b) sa početkomu 19 sati. Izložba je realizovana kao rezultat saradnje između kompanije Fiscal Solutions i Fakulteta savremenih umetnosti u Beogradu. Na izložbi ćete imati priliku da uživate u delima svetski priznatih umetnika poput Refika Anadola, Claire Silver, Damiena Hirsta, Tylera Hobbsa, NiceAunties, kao i radovima domaćih autora i studenata FSU. Fiscal Solutions, poznata IT kompanija koja proizvodi softver za fiskalizaciju i pruža konsultantske usluge, ima za cilj da kroz ovu izložbu prikaže svoj aktivni doprinos digitalnom svetu, prati trendove i ukaže na, naizgled, nespojivu vezu između sveta tehnologije i umetnosti.

Posetioci će imati priliku da do 2. oktobra istraže svet generativne umetnosti, veštačke inteligencije, digitalne fotografije i digitalnih ilustracija.

Pored predstavnika medija koktelu povodom svečanog otvaranja će prisustvovati i predstavnici međunarodnih i domaćih kompanija sa kojima Fiscal Solutions sarađuje te će događaj biti i idealna prilika za umrežavanje.

Da li umetnost može biti stvorena veštačkom inteligencijom? Da li je generativna umetnost, kreirana algoritmima, manje vredna od one naslikane rukom umetnika? Da li digitalna umetnost ima dušu ili je samo odraz tehnološkog napretka bez ikakve estetske i duhovne vrednosti?

Ovo su pitanja koja izazivaju snažne reakcije i žestoke rasprave u svetu umetnosti danas. Digitalna umetnost je i dalje osporavana, neretko shvaćena kao inferiorna u odnosu na analognu, tradicionalnu umetnost. Teže ju je prikazati, zahteva specifičan skup veština - razumevanje tehnologije, softverskih alata poput Photoshopa, pa čak i veštačke inteligencije. No, u svojoj srži, umetnički izraz digitalne umetnosti nije ništa manje validan od onog u analognom svetu. Štaviše, ona ne samo da dopunjuje, već i obogaćuje analogne forme, pružajući nam nove horizonte za istraživanje i stvaranje.

Izložba "DIGITAL ART - ANALOG" ima za cilj da prikaže digitalnu umetnost kao ravnopravnu i značajnu, sa jedinstvenim mestom u svetu umetnosti. Želimo da demistifikujemo i približimo digitalnu umetnost široj publici, da pokažemo njenu lepotu, kompleksnost i potencijal da obogati naše iskustvo umetnosti. Verujemo da je digitalna umetnost budućnost koja nas očekuje i koju moramo prihvatiti.

Drugi je, podjednako važan cilj, da informišemo javnost o trenutnom statusu digitalne umetnosti. Muzeji, iako su tradicionalno čuvari umetnosti, zaostaju za brzim tempom razvoja digitalnih formi. Ne možemo čekati da digitalna umetnost pronađe svoje mesto na muzejskim zidovima, jer kada se to dogodi, ona će već biti zastarela. Zato je naša misija da ovu umetnost predstavimo sada, dok je još uvek u svom najsvežijem i najprovokativnijem obliku.

Izložba obuhvata nekoliko ključnih kategorija digitalne umetnosti, svaka sa svojim specifičnostima:

-Veštačka inteligencija: Ovo je jedna od najkontroverznijih oblasti. Pitanje koje se postavlja jeste da li AI može biti umetnik, ili je samo alat u rukama ljudskog kreatora? Radovi u ovoj kategoriji pokreću diskusiju o prirodi autorstva i kreativnosti u doba mašina.

-Generativna umetnost: Kreacije koje nastaju pomoću algoritama i principa slučajnosti. Iako je čovek taj koji programira algoritam, pitanje je da li se ovo može smatrati umetnošću kada proces stvaranja preuzima mašina. Ova kategorija predstavlja potpuno novi set veština neophodnih za stvaranje, gde programiranje i umetnost postaju jedno.

-Digitalna fotografija: Ova kategorija prikazuje evoluciju umetničkog izraza od analogne fotografije do digitalne, pa sve do kombinacija sa veštačkom inteligencijom i stvaranjem potpuno novih digitalnih svetova.

-Ilustracije i ostalo: Ova grupa obuhvata različite forme digitalne umetnosti koje ne spadaju u prethodne kategorije, ali su jednako važne za razumevanje celokupnog spektra digitalne umetnosti.

Umetnici:

- Refik Anadol: Jedan od najistaknutijih savremenih umetnika koji koristi veštačku inteligenciju i podatke za stvaranje dinamičnih i interaktivnih umetničkih dela. Njegova radna etika i inovativnost dovode do fascinantnih vizuelnih iskustava koja spajaju tehnologiju, ekologiju i umetnost na način koji u Srbiji nikada nije viđen.

- Tyler Hobbs: Pionir generativne umetnosti, poznat po svojim radovima koji istražuju kompleksne strukture kroz algoritme. Njegova umetnost se koristi kao obrazovni materijal na univerzitetima širom sveta, što samo potvrđuje značaj njegovog doprinosa ovoj oblasti.

- Claire Silver: Jedna od prvih umetnica koja je istraživala granice između veštačke inteligencije i umetničkog stvaralaštva. Radovi Claire Silver često izazivaju refleksiju o ulozi AI-a u procesu kreacije, postavljajući pitanja o identitetu i kreativnosti u digitalnom dobu.

Fiscal Solutions, kao kompanija koja neprestano istražuje inovacije i tehnološki napredak, vidi paralelu između razvoja poslovnog sveta i umetnosti. Inovacije u tehnologiji omogućavaju ekonomski rast, ali jednako važno je i duhovno usavršavanje društva. Verujemo da umetnost treba da igra ključnu ulogu u ovom procesu, koristeći tehnologiju kao alat za dublje povezivanje sa našom ljudskošću.

Partnerstvom sa Fakultetom savremenih umetnosti iz Beograda, koji prepoznaje važnost digitalne umetnosti u obrazovanju novih generacija umetnika, želimo da pokažemo da Srbija ima potencijal da postane deo globalnog trenda u digitalnoj umetnosti. Izložba "DIGITAL ART - ANALOG" donosi radove umetnika kao što su pomenuti Refik Anadol, Tyler Hobbs, Claire Silver, ali i Damien Hirst, Takashi Murakami, i mnogi drugi isto tako interesantni i važni autori u svetu digitialne umetnosti.

Kroz ovu izložbu želimo da ohrabrimo posetioce da preispitaju svoje stavove, da prihvate nove forme umetničkog izraza, i da se pripreme za budućnost u kojoj će digitalna umetnost zauzimati ravnopravno, ako ne i vodeće mesto u svetu umetnosti.

<<  Decembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
      
     

Putopisi, Intervjui..