Moderna galerija Beograd predstavlja izložbu Milovana Destila Markovića, koja će biti postavljena od 6. oktobra do 7. novembra 2023.godine. Destil je jedan od najznačajnijih umetnika osamdesetih godina prošlog veka, jedan je od pionira nove slike u Srbiji i Jugoslaviji i  svakako jedan od protagonista duha novog talasa. Osmislio je koncept  Transfigurativnog slikarstva. Na izložbi u Modernoj galeriji Beograd, biće prikazan Destilov opus osamdesetih godina, slike koje su bile izlagane u Galeriji SKC-a, na Bijenalu u Veneciji, Trijenalu u Indiji i u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.

Tokom mesec dana trajanja izložbe biće izloženo 10 radova, mahom slika velikog formata, rađenih u različitim tehnikama koje povezuje svojevrsni minimalizam, gde dominira upotreba crne/bitumena i zlatnih listića.

Markovićev veliki opus rađa se upravo ranih osamdesetih godina prošlog veka, odmah posle završenih studija likovnih umetnosti u Beogradu, a njegovi počeci vezuju se za čuvenu galeriju Studentskog kulturnog centra.

U katalogu za izložbu, istoričarka umetnosti, Danijela Purešević kaže da je svoje umetničko ime De Stil (kasnije Destil) dodao 1982. godine „poigravajući se imenom umetničke grupe De Stijl i nadimkom svog dede, koga su, budući da se bavio proizvodnjom rakije, zvali Destilacija. Tada u Galeriji SKC-a ostvaruje, kada je reč o tretmanu prostora slike, manifestnu izložbu „Fragmenti slike“. Sliku dekonstruiše, cepa, ambijentalizuje - njen prostor proširuje na celokupni volumen galerije, tretirajući ga kao sakralni prostor, kao hram“

U Destilovoj uzbudljivoj biografiji, pored podatka da je diplomirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, stoji da je sa Vlastimirom Mikićem organizovao  umetnički dvojac – Žestoki, da je učestvovao na brojnim najznačajnijim međunarodnim smotrama (u Evropi, Aziji, Australiji i Americi), kao i na grupnim i samostalnim izložbama širom sveta, zatim druženje sa velikim umetnicima svog vremena, ali i osnivanje kultnog beogradskog kluba Akademija, upravo sa Vlastom Mikićem, gde je 1985. radio i kao DJ.

Ranih osamdesetih godina 20.veka Destil izučava ikone i freskoslikarstvo srpsko-vizantijskih srednjovekovnih spomenika, što će se značajno odraziti na njegovo poimanje umetnosti.  

Posle nastupa na izložbi Aperto ‘86 u sastavu Bijenala u Veneciji 1986. prelazi u Nemačku, u Berlin gde do danas boravi i radi kao nezavisni umetnik.

De Stilovi radovi su deo brojnih kolekcija širom sveta. Dobitnik je mnogobrojnih nagrada i priznanja, najviše u Nemačkoj i Jugoslaviji – između ostalih, dobitnik je nagrade 24.Oktobarskog salona, 1984.godine i Politikine nagrade 1986.godine (dotadašnji najmlađi dobitnik ove prestižne nagrade), a vredi pomenuti da je i dobitnik stipendije Pollock Krasner Fondacije, Njujork.

Katalog koji je posebno rađen za ovu izložbu potpisuju istoričari umetnosti: prof. dr Ješa Denegri i Danijela Purešević.

Izložba traje do 7. novembra 2023. godine.
Moderna galerija Beograd nalazi se na adresi Strahinjića Bana 8

Milovan Destil Marković je rođen 1957. godine u Čačku. Srpski je akademski slikar i likovni umetnik. Svoju karijeru je započeo ranih 80-ih. Osmislio je koncept Transfigurativnog slikarstva i Tekst portreta. Gostujući je profesor na predmetu Kontekstualna umetnost, na Univerzitetu umetnosti u Berlinu.

Od 1977. do 1983. Marković je studirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, gde je i diplomirao. Od 1979. aktivan je kao profesionalni umetnik. Period od 1979. do 1986. vezuje se za saradnju sa Studentskim kulturnim centrom (SKC) u Beogradu, gde je organizovao projekte, koncerte, događaje i izlagao.

Zanimljivo je da je 14. aprila 1981. proglasio Svetski dan umetnosti i postao prvi Spomenik umetnosti osmočasovnim performansom u ulici Maršala Tita, ispred SKC-a. Zajedno sa Vlastom Mikićem, 1982. godine, osnovao je umetničku grupu Žestoki, a te iste godine otvorili su Klub Akademija u podrumu Fakulteta likovnih umetnosti, čiji je bio prvi predsednik, a kasnije i DJ.

Izlagao svoje radove u Evropi, Aziji, Australiji i Americi. Među istaknutim izložbama na kojima je učestvovao, svakako vredno pomena je učestvovanje na izložbi Umetnost osamdesetih u Muzeju savremene umetnosti 1982. godine.  Za izložbu Euharistija u Salonu Muzeja prima nagradu lista Politika 1985. Njegov rad je predstavljen dva puta na Venecijanskom bijenalu (42. i 46), na četvrtom Istambulskom bijenalu, Trijenalu Indija u Nju Delhiju, tri puta na Oktobarskom salonu u Beogradu…

Izlago je u nekim od najznačajnijih muzeja sveta, kao što je MOMA u Njujorku, Muzeju savremene umetnosti Kumamoto u Japanu, Muzeju moderne umetnosti u Stokholmu, Narodnom muzeju u Pragu, Savremenom umetničkom centru u Šangaju, Nacionalnoj galeriji u Atini, u galeriji  savremene umetnosti Nichido u Tokiju, u Muzeju savremene umetnosti u Banja Luci i  naravno, u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu…

Od 1986. godine Marković živi i stvara u Nemačkoj, a 90-ih je počeo saradnju sa Kunst-Werke u Berlinu gde je sve do 1995. imao i atelje. Godine 1995. počeo je da radi na transfigurativninoj Slici i osnovao mock-up Berlin-Beograd.

Sa Vlastom Mikićem i Miroljubom Marjanovićem sarađivao je na internet projektu „worldbeograd" 1999, kasnije poznat kao SeeCult.org

<<  Novembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
    
 

Putopisi, Intervjui..