Otvoreni razgovor među publikom o video instalaciji PRIČE O PROTESTU. NEOPHODNOST.
umetnice Nine Hohl (Nina Höchtl, Austrija). Mlada umetnica Nina Hohl (Nina Höchtl) boravila je u rezidencijalnom boravku u Beogradu 2008. i 2009.g. na po mesec dana.
Ona se tokom tih boravaka bavila istraživanjem radničkog pokreta u Srbiji, pre svega slučajem zrenjaninske fabrike Jugoremedije i borbe njenih radnika da preuzmu upravljanje fabrikom. Ovo istraživanje uobličeno je u petokanalnu video instalaciju pod nazivom ,,Priče o protestu. Neophodnost.” u kojoj na pet monitora paralelno pet fikcionalnih likova (Milenka, Bogdan, Nina, Zolt, Zoran) pričaju svoje priče, suprodstavljene tekstu koji je proistekao iz tih priča i snimku iz nemog filma ,,Štrajk” Sergeja Ajzenštajna.
Umetnica daje komentar: ,,Dok sam pričala sa radnicima i budući da sam bila svedok njihovih protesta ispred Agencije za privatizaciju i zgrade Vlade u Beogradu, oni su predstavljali okidač da preispitujem sopstvenu poziciju kao umetnice i nekoga ko uokviruje borbu radnika: Za šta se ja borim? Da li dozvoljavam da se meni nešto dogodi?”
O umetnici:
Umetnica Nina Hohl (Nina Höchtl) boravi veći deo svog vremena u Meksiko sitiju, a studirala je u Beču i Roterdamu i trenutno je kandidat za doktorski stepen iz umetnosti u Londonu (Goldsmits). U svom umetničkom radu, Hohl nije vezana za određeni medijum. Ona istražuje moduse fikcije u umetnosti, književnosti, politici, istoriji i popularnoj kulturi, sa akcentom na praksi fikcionalizacije kao političkog procesa. Radovi koje je proizvodila mogu da se u celini sagledaju kao drugačiji pokušaji kreativnog bavljenja kulturnim razlikama, kako među sobom tako i unutar sebe. Njena želja je da stvara radove koji se suprodstavljaju kompleksnostima života u njenoj raznovrsnosti i stoga su skloniji da ponude recipročno istraživanje društvene/političke/emotivne i/ili umetničke situacije: između nje, medijuma i posmatrača.
Projekat UMETNIK KAO PUBLIKA predstavlja javni forum u okviru kog publika, heterogena grupa ljudi svedena na najmanji zajednički činilac u odnosu na umetničko delo, dakle – svi mi, uz pomoć moderatora, iznosimo i međusobno preispitujemo mišljenja o odabranim radovima savremene vizuelne umetnosti. Diskusije daju mogućnost da se “razmišlja naglas”, da se ove misli suprodstave bez pretenzija da postoji samo jedan pravi odgovor, odnosno jedinstveno viđenje umetnosti.
Razgovori se ne vode stručnim jezikom i pristup temama je takav da se ne daje prednost profesionalnom iskazivanju mišljenja i stavova, pa su dobrodošli svi zainteresovani da čuju tuđe i podele svoje mišljenje o savremenoj umetnosti koja nastaje ovde i sada.
Razgovor o projektu Nine Hohl je dvadeseta diskusija u nizu.
Sve diskusije se zvučno snimaju i emituju na drugom programu Radio Beograda – RTS. Ovi audio snimci mogu da se preslušaju i na Internet adresi foruma http://razgovori.wordpress.com.