Svest o ovom razmicanju i premeštanju omogućava razdvajanje i spajanje onih delova društvenog tela koji su inače međusobno nesusretljivi dovodeći u pitanje normativne i represivne linije razlike koje dodeljuju pozicije moći.
Za svaku od aktivnosti karakterističan je specifičan unutrašnji rascep svakog od aktera, koji načelno može biti opisan kao rascep koji političko kao društveno pravi u umetnosti i mišljenju, čineći ih nereprezentativnim i ne-imenovljivim. Istovremeno, to je rascep koji umetnost i mišljenje prave u socio-političkom, kako bi ga načinile komunikativnim. Ovaj rascep, koji čini i sačinjen je kroz postajanjem-javnim, obećan je isključivo izvan bilo kog disciplinarnog formata.
Platforma Učitelj neznalica i njegovi komiteti stavlja Razmicanje u praksu kroz svoje aktivnosti niskog intenziteta koje prate mogućnosti postajanja društvenog tela kroz dosledne i ponavljajuće aktivnosti. U okviru Oktobarskog salona 2011, ponudićemo javnosti mogućnost učešća u našim aktivnostima, postavljajući promenljive distance odnosa publike i događaja, u svakoj od aktivnosti.
Sve aktivnosti koje se sprovode u okviru platforme Učitelj neznalica i njegovi komiteti biće deo Salona, a poseban akcenat biće na sledećim aktivnostima:
1. „Imenovati TO ratom“ - formiranje radne grupe koju čine ratni/e veterani/ke i antiratni/e aktivisti/kinje iz ratova '90-ih koji će uputiti zahtev Vladi da zvanično proglase „oružane sukobe“ iz '90-ih godina – Ratom.
2. „Kratak kurs istorije mišljenja u Jugoslaviji “ - čitajuća grupa čiji je cilj da reaktivira odabrane tekstove u smislu njihovog zahteva za kritikom, jednakošću i solidarnošću.
3. „Biti radnik/ca danas“ - javna diskusija radnika/ca, aktivista/kinja, donosilaca odluka i javnosti-publike fokusiraće se na radničko iskustvo u samoorganizovanju tokom protesta i u upravljanju firmama, kao i na odnos radnika/ca sa različitim državnim organima poput lokalne/centralne vlasti, vladine Agencije za privatizaciju, Svet za borbu protiv korupcije.
4. “Studenti/kinje protiv Bolonje” – razgovori studenata/kinja, aktivista/kinja, predstavnika/ca univerziteta i javnosti fokusiraće se na studentsko iskustvo kao obrazovno iskustvo, samoorganizaciju tokom studentskih protesta i studentsko učešće u upravljanju fakultetima i univerzitetima, kao i primenljivost studentskog iskustva u drugim sferama života. Ova sistematska evaluacija održaće se u svetlu obeležavanja čitave decenije primene preporuka Bolonjske deklaracije i stvaranja jedinstvenog prostora obrazovanja na evropskom kontinentu, obeležene masovnim studentskim protestima i otporom u gotovo svim zemljama, uključujući Srbiju.
5. “Publika je umetnost” – Razmicanje – Imenovati to ratom komentarišu umetnici, kustosi i kritičari. U okviru ovog događaja biće distribuiran bilten i prikazivan newsreel – video siže događaja iz prethodnih nedelja.
Navedene aktivnosti biće dokumentovane, uređene i prikazane u formi newsreel-a ili kraćih dokumentarnih filmova tokom izložbe, pored biltena koji će biti objavljivan dva puta nedeljno i distribuiran u izložbenim prostorima.
U dodatku, javnost će biti pozvana da učestvuje i u dodatnim aktivnostima platforme kao što su prezentacije, predavanja i čitajuće grupe. Više informacija o platformi Učitelj neznalica možete naći na http://www.uciteljneznalica.org
Donatori i partneri programa: Fond za otvoreno društvo, Srbija; Rosa Luxemburg Stiftung, Southeast Europe; Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu, Republika Srbija; Kulturni Centar Beograd