Projekat BIOFABRIKA je projekat koji realizuje Udruženje Reaktor, a koji je podržala Fondacija Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022, u okviru programskog luka Dunavsko more. Trenutno se nalazimo u završnoj fazi projekta gde nam od aktivnosti predstoji prikazivanje dokumentarnog filma u septembru mesecu, a koji će prikazati procese nastale tokom projekta. Biofabrika predstavlja umetničku produkciju u obliku eksperimenata, gde se koristi i obrađuje potpuno nov, biorazgradiv i održiv materijal – SKOBI. Glavna namena ovog materijala je da ponudi alternativna rešenja u cilju očuvanja životne sredine, kao, na primer, da zameni plastiku kao najvećeg zagađivača planete, ali je otkriven i njegov veliki potencijal u zameni tekstila.
Do sada smo materijal SKOBI promovisali putem radionica za pravljenje materijala u kojima su učestvovali učenici umetničke srednje škole „Bogdan Šuput“. Jedna u nizu aktivnosti bila je i „site-specific“ akcija na obali Dunava, na Štrandu 22. jula 2022, koju je vodila kustoskinja iz Turske zeren Oruc. Akcija je podrazumevala čišćenje plaže i vođenje interdisciplinarnih razgovora sa publikom i umetnicima kako bi se skrenula pažnja na važnost reciklaže jednokratne plastične ambalaže i strategije odlaganja smeća. Sledeća aktivnost koja je realizovana 01. avgusta u KC Svilara je pop-up izložba „Bio KO-kultura”, izložba radova koji su nastali na radionicama sa početka projekta, a u kojima su učestvovali učenici srednje umetničke škole Bogdan Šuput. Kasnije istog dana održana je i panel diskusija koja je okupila razne stručnjake iz oblasi ekologije, mikrobiologije, bio dizajna, arhitekture i umetnosti, a koji su diskutovali na teme ekološke i savremene prakse u oblasti umetnosti i dizajna.
Prateći program projekta BIOFABRIKA u okviru saradnje sa Galerijom Šok ZaDruga je i samostalna izložba Roots of Nature eko-dizajnerke Marije Kozomore koja je otvorena 5. avgusta u pasažu Zmaj Jovina 22. u Šok Koridoru. Izložbu je otvorila Sonja Jankov nezavisna kustoskinja, a zainteresovani će moći da je pogledaju do 20. avgusta 2022.
Obnavljanje komunikacije sa prirodom
Najnovijom serijom radova kojom se predstavlja publici, Marija Kozomora demonstrira ekološku štampu prirodnim materijalima na platnu. Kako se prirodnom bojom biljaka može stvoriti otisak samo na platnu koje nije prethodno bilo hemijski tretirano, niti ima imalo plastike i drugih sintetičkih komponenti u sebi, Kozomora ovim postupkom pravi otklon od komercijalnog i korporativnog dizajna tekstila koji počiva na industrijskoj, masovnoj, nehumanoj proizvodnji koja se prilagođava zahtevima globalnog prometa robe i novca. Kao osnovu, ona koristi isključivo netretirana platna od prirodnih materijala, jer samo ona mogu da ostvare komunikaciju sa drugim prirodnim materijalima u procesu štampanja, to jest samo iz međusobnog odnosa prirodnih elemenata nastaju objekti koje vidimo na ovoj izložbi. Otklonom od hemikalija opasnih po životnu sredinu, Kozomora u stvari zauzima visoko etičan pristup i omogućava nam da ostvarimo komunikaciju sa potpuno prirodnim materijalima koje sve ređe srećemo u urbanim sredinama.