U utorak, 22. marta u 19.00 u velikoj sali SKC, u okviru ciklusa: Umetnost i ekokritika 02 na temu: Ekologija i ekonomija u radovima Hansa Hakea, održaće se predavanje, projekcije foto i video dokumentacije radova i njihova kontekstualizacija. Godine 1972. Hans Hake je u Muzeju „Haus der Lange“ u Krefeldu otvorio izložbu pod nazivom „Demonstracije fizičkog sveta: biološki i društveni sistemi“, koja se danas smatra jednom od prekretnih izložbi za razvijanje ekokritičke svesti. Što se njegovog opusa tiče, to je bilo ostvarenje ideja koje je najavio njegov „Neimenovani manifest“ iz 1965, objavljen u katalogu njegove izložbe u galeriji „Šmela“ u Diseldorfu, u kome je stajalo sledeće:

„Načiniti nešto što iskušava okoliš, reaguje na njega, menja se, nije stabilno

... načiniti nešto neodređeno, što stalno izgleda drugačije, i ima oblik koji se ne može precizno predvideti.

...načiniti nešto što ne može da ostvari svoje dejstvo bez pomoći okoliša.

...načiniti nešto što reaguje na svetlosne i temperaturne promene, podložno je dejstvu vazdušnih strujanja i zavisi, u svom funkcionisanju, od sile gravitacije.

...načiniti nešto čime posmatrač barata, čime se igra, i animira ga stoga.

...načiniti nešto što živi u vremenu, i čini da posmatrač iskusi vreme.

...artikulisati nešto Prirodno.“

Rad tada u Krefildu izložen pod nazivom „Biljka za pročišćenje vode iz Rajne“ njega je odveo dalje ka preispitivanju odnosa fizičkih, bioloških i društvenih sistema, a mnoge druge umetnike podstakao je na eksperimentisanje sa različitim formama biološkog života u galerijskim okolnostima, i ta tradicija biće osvetljena kroz niz primera koji će uključivati i radove mlađih umetnika poput Simona Startlinga.

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..