U petak 7. decembra u Istorijskom muzeju Srbije (Trg Nikole Pašića 11) započinje sa radom dvodnevni seminar „Muzej i komunikacija: Znanja, veštine i alati“ namenjem muzejskim profesionalcima angažovanim na poslovima muzejskog PR i marketinga. Artis centar iz Beograda i Istorijski muzej Srbije, organizatori ovog edukativnog, moderno koncipiranog programa, okupili su izuzetan tim predavača koji dolazi iz muzejskog, medijskog, univerzitetskog i civilnog sektora. Zbog velikog interesovanja za učešće u radu seminara organizatori su inicijalni broj učesnika sa 20 uvećali na 28, a potom odlučili da omoguće svim zainteresovanim da deo sadržaja isprate pomoću direktnog prenosa preko društvenih mreža.

Učesnici seminara će biti u prilici da čuju izlaganja dr Dušice Bojić (Istorijski muzej Srbije), msr Nenada Bjeljinca (Istorijski muzej Srbije), dr Snežane Mišić (Galerija Matice srpske), msr Nine Krstić (Muzej naivne i marginalne umetnosti u Jagodini), dr Nikole Krstovića (Filozofski fakultet u Beogradu), Ljubomira Toškovića (Artis centar) i msr Tamare Ognjević (Artis centar).

Poseban deo programa čini Okrugli sto „I ja volim pozorište!“ u čijem fokusu je muzejski teatar kao jedno od sredstava moderne muzejske interpretacije i komunikacije, a u čijem radu će učešće uzeti: mr Elijana Gavrilović iz Muzeja Vuka i Dositeja/Narodni muzej u Beogradu, Branka Conić iz Doma Jevrema Grujića, Dragan Kiurski iz Muzeja Kikinde, dr Nikola Krstović sa Seminara za muzeologiju i heritologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu i dr Dušica Bojić iz Istorijskog muzeja Srbije.

„Izuzetno nas raduje činjenica ovako velikog interesovanja kolega iz čitave Srbije, ali i regiona. Istovremeno, koncept programa podrazumeva dinamičnu, intenzivnu edukaciju radioničarskog tipa koju nije moguće uspešno sprovesti sa velikom grupom učesnika,“ kaže Tamara Ognjević, direktorka Artis centra, koja je i autor ovog edukativnog projekta.

Seminar „Muzej i komunikacija“ je imao svojevrsnu premijeru 2015. godine u Novom Sadu kada je Artis centar u realizaciji sličnog programa sarađivao sa Nacionalnim komitetom Međunarodnog saveta muzeja (ICOM Srbija), Galerijom Matice srpske, Spomen-zbirkom Pavla Beljanskog i Color Press grupom kao medijskim partnerom. Pokrovitelj ovogodišnjeg seminara je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i ICOM Srbije, a medijski partner na projektu VR Photo Team.

„Posebno me raduje činjenica da će glavni projektni zadatak učesnika seminara biti naša izložba „Kraj Velikog rata 1917-1918“,  jer ćemo čuti niz dragocenih sugestija i ideja od kolega iz čitave zemlje, što može samo da unapredi programe koje nudimo publici,“ kaže dr Dušica Bojić, direktorka Istorijskog muzeja Srbije, jedan od autora ove izvesno najkompleksnije muzejske izložbe na domaćoj kulturnoj sceni u ovom trenutku.

Seminar se završava u subotu uveče 8. decembra kada će, nakon dodele sertifikata učesnicima ovog programa, biti upriličeno ekskluzivno vođenje kroz izložbu „Čarobna Milena“ u Domu Jeverma Grujića.

Info: Istorijski muzej Srbije i Artis centar

<<  Novembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
    
 

Putopisi, Intervjui..