U sklopu manifestacije "Nedelje mađarske kulture u Srbiji", u organizaciji Ministarstva spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske, Ambasada Mađarske i Collegium Hungaricum - Odeljenje za kulturu Ambasade Mađarske, predstavljaju dokumetarnu izložbu Kultni lik Semelvajsa Ignac Semelvajs (1818-1865.) mađarski lekar i naučnik "otac antisepse i spasitelj majki". Izložba kojom se obeležava 200 godina od rođenja Ignaca Semelvajza, svečano će biti otvorena u utorak, 6. novembra 2018. godine, u 19 časova, u Velikoj sali Collegium Hungaricuma, Gračanička 14, Beograd. Izložbu će otvoriti dr Slobodan Ćirković, osnivač poliklinike "Medikom". Izložba će biti otvorena od 7. do 16. novembra 2018. godine, radnim danima od 9 do 16 časova. Ulaz slobodan.
O izložbi:
„Moje doktrine imaju za cilj da porodilišta oslobode strahota, da muž i dalje ima svoju ženu, a da dete i dalje ima svoju majku.“ (Ignac Semelvajs)
Istorija medicine – kao i većina istorija naučnih oblasti – bavi se istraživanjima, naučnim otkrićima, promenama u naučnoj misli i argumentima, retko istražuje poteškoće ili promene u privatnom životu naučnika, lekara.
Naučnik Ignac Semelvajs otkrio je uzroke porodiljske groznice. Život je posvetio borbi za uvođenje preventivih mera u porodilištima. Njegovo otkriće se do današnjeg dana nalazi u nizu najznačajnih tema u istoriji medicine. Zašto tragična smrt jednog lekara tako duboko pogađa mnoge ljude? Zašto nas zanima sudbina jednog čoveka koji se sa najdubljim uverenjem borio za novo rešenje? Zašto njegovi rezultati nisu uspeli da ubede lekarsku javnost tog vremena?
Semelvajs se suočio sa užasnom realnošću, veliki procenat žena koje su se porodile na akušerskoj klinici u Beču umrlo je od bolesti poznate kao babinja groznica. Kada je on uveo strogo pravilo pranja ruku, rezultat je bio neverovatan: stopa smrtnosti je naglo pala. Semelvajs je zahtevao da se ruke dezinfikuju u hlorisanom rastvoru pre svakog pregleda trudnice i tako spasao mnoge žene od opake bolesti. Nažalost, medicina sredine XIX veka ga nije razumela, preminuo je u duševnoj bolnici 1865.
godine.
Semelvajs je kasnije priznat za jednog od očeva savremene upotrebe antiseptika. Zahvaljujući njegovom radu utvrđeno je da čestice koje se ne mogu videti golim okom mogu prouzrokovati bolest. On je u velikoj meri doprineo utvrđivanju teorije o širenju bolesti putem mikroorganizma što se smatra „najvažnijim otkrićem u oblasti medicine“.
Naša izložba prikazuje sled događaja do samog otkrića, značaj njegovog dostignuća i proces koji je Semelvajsa pretvorio u ikonu, u „spasitelja majki“.