Pozivamo vas na zajedničku posetu mesta na kome se nalazio prolazni logor Topovske šupe, Autokomanda, Beograd 30. jul 2011. u 16h na adresi Trg Oslobođenja / Tabanovačka, koja se organizuje u okviru projekta Poseta Starom Sajmištu – Merila i kriterijumi sećanja.
Radna grupa, koja je radila na pripremi obilaska, će predstaviti rezultate istraživanja vezane za istoriju logora i kontekste istorijskog ali i savremenog rasizma i fašizma. Milan Radanović će govoriti o istorijskoj realnosti Beograda druge polovine 1941., kao i o istorijskim faktima vezanim za logor Topovske šupe koje je bilo moguće prikupiti, jer do sada nije obavljeno temeljno istraživanje.
Borka Vasić, romska aktivistkinja, koja je izgubila rođake u logoru, podeliće sa nama ono šta ona zna o vremenu, kad su na tom mestu bili zatočeni Jevreji i Romi kao taoci mera odmazde Nemačkog Vermahta. Borka Vasić je sa Jovanom Vuković angažovana protiv nasilnog iseljavanja romskog stanovništva u Beogradu, a kao žiteljka neformalnog naselja i sama živi u stalnom strahu od raseljavanja. Jovana Vuković će govoriti o savremenim oblicima rasizma u Srbiji i Evropi, isključivanju i diskriminaciji siromašnih, kao i o politikama EU prema izbeglicama i imigrantima.
Načinom rada koji je zasnovan na zajedničkom istraživanju i analizi prošlosti izvan institucijalnog i/ili akademskog okvira želimo da uspostavimo praksu sećanja koja prevazilazi ritualizirano sećanje na žrtve i koja se ne bazira na mehanizmima isključivanja i kategorizacija. Smatramo da ovakva praksa sećanja može da proizađe iz neposredovanog razgovora i kritičkog odnosa spram savremenog društva i dominantnih interpretacija istorije. Audio-vizuelna dokumentacija ovih poseta će biti objavljena na veb stranici starosajmiste.info.
Molimo zainteresovane da se prijave na adresu Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. zbog ograničenog broja mesta i dalje koordinacije posete.
Topovske šupe su bile prvi koncentracioni (prolazni) logor u kome je okupljeno muško Jevrejsko i Romsko stanovništvo Beograda i Srbije nakon hapšenja, koja su počela u avgustu 1941. godine. Nemački Vermaht je od jula 1941. počeo s masovnim streljanjima jevrejskih i romskih muškaraca, koji su uglavnom bili internirani u vojni logor u Topovskim šupama, na Autokomandi. Oni su služili kao taoci, predviđeni za streljanje, u okviru represivnih mera za gušenje ustanka u Srbiji. Preostali članovi njihovih porodica, žene, deca i starci internirani su u logor na Sajmištu, koji je nosio naziv „Judenlager Semlin“, Jevrejski logor Zemun.
“Naredba koja se odnosi na Jevreje i Cigane” objavljena je 31. maja 1941. Naredba je određivala ko se smatra Jevrejinom i Ciganom. Nalagala je isključivanje Jevreja i Roma iz javnog i privrednog života, oduzimana im je imovina i uvedena je obavezna registracija (Judenregister i Zigeunerlisten) i prisilni rad. Pored toga, naredba je propisivala obavezno nošenje žutih traka za Jevreje i Rome, zabranjivala im rad u javnim ustanovima i profesijama pravnika, lekara, stomatologa, veterinara i farmaceuta, kao i posetu bioskopima, pozorištima, mestima zabave, javnim kupatilma, sportskim terenima i zelenim pijacama.
U okviru projekta Poseta Starom Sajmištu – Merila i kriterijumi sećanja od jula do decembra 2011. godine biće organizovan niz obilazaka mesta, u Beogradu i okolini, povezanih sa istorijom nacističkog logora na Sajmištu. Obilasci se realizuju kao organizovane posete sa vodičima, a bave se razumevanjem elemenata istorijskih fašističkih ideologija i analizom pojava fašizma u savremenom društvu. Vodiči i vodičice su osobe koje su svojim radom, istraživanjem ili iskustvom povezani sa određenom lokacijom i/ili tematikom. Namera tih aktivnosti je da se razvija praksa sećanja koja povezuje prošlost i savremeno iskustvo, u cilju prepoznavanja rasističkih, nacionalističkih i drugih šovinističkih, eksploatatorskih i diskriminatornih odnosa u društvu.
Vode: Borka Vasić, Jovana Vuković i Milan Radanović
Voditeljica radne grupe: Ana Vilenica
Ideja i koordinacija organizovanih vođenja: Rena Raedle
Organizacija i produkcija: Kulturni centar Rex/ fond B92
Realizovano uz pomoć: Kancelarije za jugoistočnu Evropu fondacije Roza Luksemburg
http://www.starosajmiste.info