"Tanz Platz" je nova manifestacija koja ima za cilj da predstavi mlade aktere na evropskoj sceni i tendencije u savremenom plesu. Festival je nastao uz podršku evropske plesne platforme "Aerowaves" čiji je osnovni postulat mladi i nadolazeći plesači i plesačice savremenog plesa, koreografi i koreografkinje i ostali profesionalci koji se bave ovom umetnošću. Prvo izdanje festivala "Tanz Platz" obeležiće nastup višestruko nagrađivane mlade plesačice i koreografkinje Une Doerti, sa komadom "Lov na nadu" koji je po selekciji mreže "Aerowaves" najbolji plesni komad u Evropi za 2017. godini.
Takođe sa regionalne scene iz Hrvatske predstavićemo plesačicu Petru Hrašćanec sa komadom "Anatomija mačke" koji je nastao u saradnji sa koreografkinjom Stanislavom Zec. Ovogodišnje izdanje manifestacije zatvoriće komad pod nazivom "Striptiz" koreografa i plesača iz Španije Perea Faure.
Izvršni producent festivala je Studentski kulturni centar u Novom Sadu. Cena ulaznice 300 dinara po danu festivala. Ulaznice se prodaju na dan festivala u SKCNS Fabrici. SKCNS Fabrika se nalazi na Bulevaru despota Stefana 5.
Festival su podržali mreža Aerowaves, Program Kreativna Evropa Evropske unije, Evropska prestonica kulture Novi Sad, Grad Novi Sad i Ministarstvo kulture i informisanja.
PROGRAM:
15. septembar:
Petra Hrašćanec „Anatomija mačke“ 20h
Posebnost ovog projekta je i kreiranje i primena specifične tehnike koja nastaje sintezom savremene plesne tehnike i studije anatomije životinja. Naglasak je stavljen na mogućnosti anatomske promene anatomije tela. Bavljenje drugačijim telom kroz anatomiju mačke zahteva duboku kinestetičku osvešćenost unutrašnjih smerova kretanja i telesnih konekcija, kao i područje off balansa i suspenzije čime se menja percepcija prostora i ostvaruje porast vrednosti dinamike kretanja. Tražeći drugačije puteve izvedbe i istražujući misaoni, emocionalni i semantički nivo telesne prisutnosti na sceni, nastoji se da se uspostavi načelo nesigurnosti izvedbe. Struktuiranje drugačijeg tela izmiče apsolutnoj konroli interpretacije i svaka izvedba ostvaruje mogućnost novog gledanja. Petra Hrišćanec nominovana je za Nagradu hrvatskog glumišta 2016. u kategoriji Najbolje umetničko ostvarenje u plesu – ženska uloga u predstavi Anatomija mačke
Koreografi/autori: Petra Hrišćanec i Ksenija Zec; Izvođačica: Petra Hrišćanec; Teorijska analiza: Leonida Kovač; Kostimi i scena: Zdravka Ivandija; Muzika i dizajn zvuka: Nenad Sinkauz i Alen Sinkauz; Dizajn svetla: Marino Frankola: Koprodukcija: Umetnička organizacija 21:21 i Zagrebačko kazalište mladih
Una Doerti „Lov na nadu“ 21h
Potraga za nadom leži između fizičkog teatra, društvenog proglasa i plesa. Zaslepljujuća svetla crnog Golfa, auta koji čeka. Muzika probija iz njegove metalne karoserije. Jedan čovek koji je mnogo ljudi, tantrično prati ritam muzike, njegova priča – Lov na nadu. Performerka mutira u zasebne celine, transformišući se iz jednog lika u drugi. Kroz govor, pokret i zvuk publika je izobličena i rastrzana idejama muškosti, morala i nostalgije. Umetnica vodi publiku kroz vlažne, zaboravljene puteve sećanja. Ona udara i zaokreće ka ekstremnim stereotipima kulturnih i društvenih klasa. Posledice dosade psihe su razotkrivene kroz fizički rad na sceni. Nade, snovi i ambicije, parkirani na sumljivim parkinzima, reflektovani u vlažnim barama realnosti, balansiraju na tankoj liniji između komedije i tragedije kako bi spoznali značaj samouverenosti. Bez obzira odakle ste, kojoj društvenoj klasi pripadate, u vas su usađene osnovne potrebe za ljubavlju. Uklanjajući maske ega i kulturnih afiniteta, nadamo se pronalaženju zajdeničkog stanovišta istine i nade.
Tim „Lov na nadu“:Video: Luka Trufaneli Koreografija, ples, zvuk: Una Doerti Scenski zvuk: Kris Mek Kori Dizajn svetla:
Simon Bird Originalna muzika: Rory Moore
Dobitnica Dublin Tigre Fringe Best Performance Award
16. Septembar
Pere Faura „Striptiz“ 20h
„Striptiz“ je striptiz pozorištu i njegovom pogledu. Striptiz, performans i konferencija, koja humoristično i ironično poredi pozorišni događaj sa umetnošću svlačenja (skidanja odeće). Šta očekujemo kada idemo u pozorište? Šta očekujemo kada idemo da gledamo striptiz? A šta kada idemo da vidimo plesnu predstavu koja se zove „Striptiz“? „Striptiz“ govori o ovim očekivanjima; o mehanizmima očekivanja u oba ova konteksta; o zavodljivom odnosu između izvođača i publike. Gledaočev pogled/ugao gledanja postaje glavni protagonista ovog striptiza.
Koncept i dramaturgija: Pere Faura Izvođači: Pere Faura i Demi Mur Muzika: Carlos Jobim i Annie Lenox, miks Ivo Bol Svetlo: Paul Schimmel i Pere Faura Tehnika: Sergio Roca Saiz