U subotu, 24.06. u 18 časova u alternativnom umetničkom prostoru Kvaka 22 biće prezentovan projekat „Muzej u nestajanju - primer nekonvencionalnog muzeološkog pristupa“. Tom prilikom će se održati javna debata na temu važnosti samoinicijativnog zalaganja i doprinosa građana i stručnjaka iz oblasti muzeologije i umetnosti u kritici i stvaranju kulturnih institucija. Muzej Kvaka 22 predstavlja skup objekata i dokumentacije pronađene u napuštenoj zgradi u Ruzveltovoj ulici 39 u Beogradu.

Fokus je na osposobljavanju napuštene zgrade za izlagačku, odnosno muzejsku i galerijsku delatnost, kao i na potrebi za očuvanjem arhivskog i audio-vizuelnog materijala iz perioda od pedesetih godina 20. veka do polovine prve decenije 21. veka, kada je u ovoj zgradi aktivno delovao Orkestar JNA.

Upotrebom savremene digitalne tehnologije dokumentovan je autentičan prostor i postavka Muzeja koji će ubrzo nestati u fizičkom smislu. Postupci kojima je arhivirano postojeće stanje su: skeniranje i fotografisanje dokumenata, virtuelna tura koja omogućava virtuelnu šetnju kroz prostor i postavku koji zajedno čine jedinstvenu celinu, kao i postavljanje na odgovarajuće internet platforme čime se većem broju posetilaca omogućava pristup kolekciji.
 
Od trenutka kada je osposobljena za izlagačku delatnost i umetničku produkciju od strane članova novonastale organizacije Kvaka 22 zgrada u kojoj se nalazi Muzej je za tek nešto više od godinu dana postala centar savremene mlade umetničke scene i inkubator slobodne misli. Do sada su u ovom prostoru realizovana mnogobrojna predavanja, izložbe, debate, projekcije, muzički događaji, rezidencije... Ova tribina trebalo bi da predstavlja sumu dosadašnjih dešavanja, s obzirom na to da će Kvaka 22, kako je najavljeno od strane nadležnih gradskih organa, krajem leta prestati da postoji.
 
Učesnici tribine su teoretičari iz sveta muzeologije i heritologije, kao i Milica Pekić, Stevan Vuković i Branislav Dimitrijević, profesionalci iz sveta umetnosti, osnivač Muzeja Kvaka 22 Goran Rister (Kvaka 22) i moderator projekta Milan Stanimirović (Gradska Gerila).
 
Ovaj projekat nastao je u saradnji između Gradske Gerile i Kvake 22, uz podršku Goethe-Instituta.
 
Gradska Gerila je kreativna laboratorija koja počiva na principima samoorganizovanja mladih, njihovog kreativnog udruživanja, vršnjačke edukacije i alternativnih vidova obrazovanja, razmene širokog spektra znanja, veština i ideja između članova čiji skup obuhvata različit stepen obrazovanja, interesovanja, talenata, mogućnosti, životnih iskustava i stavova. Sinergijom ovih različitih činilaca nastaju specifični kreativni prostori za realizaciju raznovrsnih ideja na polju umetnosti i socijalnog aktivizma u cilju aktivnog učešća mladih u oblikovanju sopstvenog urbanog okruženja i jačanju civilnog društva.
 

<<  Novembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
    
 

Putopisi, Intervjui..