CEPORA – Centar za pozitivan razvoj dece i omladine i deca bez roditeljskog staranja iz Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine Beograd su 27.decembra u galeriji Štab organizovali izložbu pod nazivom “Budućnost veruje u nas”. Izložba skulptura "Budućnost veruje u nas" predstavlja prikaz aparata budućnosti kreiranih od ostavljenih, odbačenih malih kućnih aparata koji su prikupljeni u prostorijama Cepore tokom akcije Toster + Pegla = Skulptura. Deca su kreirala ove skulpture tokom ciklusa od 12 radionica i tako „ostavljenim“ malim kućnim aparatima udahnula potpuno novu namenu.
“Namera nam je bila da unapredimo dečje veštine kreativnog izražavanja ali i da na simboličan način ukažemo na to da budućnost može da računa na ove mlade ljude”, rekla je Ana Radović, izvršna direktorka CEPORE.
Priča je počela tako što su se gospodin Toster i gospodja Pegla upoznali na planeti ostavljenih stvari. Osećaj da ih niko više ne želi pretio je da ih potpuno baci u zaborav baš kao i hiljade drugih malih kućnih aparata. Ipak, desilo se nešto neočekivano. Do njih su, igrom sudbine, došli oni koji znaju da se igraju, umeju da maštaju, vole da sanjaju, veruju u čuda i koji ih pre svega razumeju.
“Sad znam da mogu sve što zamislim”, “ovo je najbolji dan ikada”, “ovaj aparat može da napravi kafu od bilo čega što ti je pri ruci”, “napravio sam oko budućnosti koje sve stvari posmatra iz drugog ugla”, “ovo je prijemnik poruka iz budućnosti, on ima odgovore na sve što želiš da znaš” – samo su neke od izjava dece o svojim kreacijama.
Radionice su realizovane u okviru projekta Ostavljene stvari - izložba skulptura dece bez roditeljskog staranja, koji je podržan od Sekretarijata za kulturu grada Beograda, a uz pomoć i podršku prijatelja iz Trag fondacije, Coca-Cola HBC Srbija i Karkatag kolektiva.
CEPORA – Centar za pozitivan razvoj dece i omladine je organizacija civilnog društva osnovana 2011. godine sa vizijom da svako dete ima optimalne uslove za pozitivan razvoj, i da tako doprinesemo jednom svetu punom srećnije dece. Našim programima do sada održano je preko 600 radionica sa više od dve stotine dece bez roditeljskog staranja, preko 4000 predavanja i radionica na kojima je učestvovalo oko 6000 osnovaca i srednjoškolaca, a naši volonteri obavili su više od 7.000 sati volonterskog rada s decom.
Naš tim čine stručnjaci iz oblasti društveno-humanističkih nauka sa višegodišnjim iskustvom u radu sa decom i mladima, a u rad je uključeno i preko 80 obučenih volontera sa visokom stručnom spremom.