U četvrtak, 23. aprila 2015. godine sa početkom u 13 sati u Konaku kneza Miloša glavni i odgovorni urednik časopisa Politikin zabavnik Zeferino Grasi, direktor Istorijskog muzeja Srbije dr Dušica Bojić i falerističar Ljubomir S. Stevović svečano će otvoriti dve nove izložbe: „Evo mene, eto vas... Sećanje kneza Miloša” i „Takovski krst i spomenica Drugog srpskog ustanka”.

 

Izložbe se realizuju povodom dvestote godišnjice Drugog srpskog ustanka, a uz podršku i pokroviteljstvo Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

 

Izložba „Evo mene, eto vas... Sećanje kneza Miloša” na jedinstven, uzbudljiv i nesvakidašnji način, u formi stripa, oživljava scene iz jednog od najznačajnijih perioda moderne srpske istorije. Iako je strip još uvek popularan medij, a događaji inspirativni za strip-stvaralaštvo, oni se po prvi put na ovaj način prikazuju u muzejskom prostoru.

 

Posebnu draž postavci daju autentični predmeti iz ovog perioda, koji prate priču.

 

Goran Đukić Gorski, strip-crtač, crta priče beskrajno studiozno. Samouveren u masovnim scenama, sa neverovatnim okom za detalje, prosto primorava posetioca da se posle pročitane priče vraća na pojedinačne kadrove u kojima se može uživati kao u najboljim ilustracijama.

 

Autori izložbe kustosi Izabela Martinov Tomović, Borislav Korica, Vladimir Merenik i Boško Ljubojević su, između ostalog, želeli da popularizuju i oplemene ovu likovno-narativnu formu, a ujedno i da, kroz za muzejsku izložbu neobičan medij, prikažu poznate događaje u svim njihovim kompleksnostima.

 

Izložba je otvorena do kraja 2015. godine.

 

Izložba „Takovski krst i spomenica Drugog srpskog ustanka” se organizuje povodom 150 godina od ustanovljavanja prvog srpskog ordena. Na izložbi i pratećim predavanjima biće prezentovana istorija ordena Takovskog krsta, koji je 1865. godine, povodom 50 godišnjice od kako je knez Miloš u Takovu podigao Drugi srpski ustanak, ustanovio njegov sin knez Mihailo da bi taj jubilej proslavio na najsvečaniji način.

 

Na osnovu sastavljenih spiskova svih živih ratnika iz Drugog ustanka i porodica onih ustanika koji su poginuli u toku borbe ili su umrli posle ustanka, knez Mihailo je ustanovio prva srpska odlikovanja: orden Takovskog krsta za preživele ustanike iz 1815. i srebrnu Spomen–medalju sa likovima kneza Miloša i kneza Mihaila za porodice preminulih junaka koji su učestvovali u podizanju ustanka i vojevali zajedno sa knezom Milošem.

 

Proslava pedesetogodišnjice Drugog srpskog ustanka je održana 23. maja 1865. na polju upravo ispred konaka kneza Miloša u Topčideru.

 

Na proslavu je došlo 27 sedih ratnika, pored ostalih i Uzun Mirko Apostolović i Mateja Simić, koje je knez Mihailo lično odlikovao Takovskim krstom, dok su srebrne medalje dobile 47 porodica organizatora Drugog ustanka. Uz Takovski krst i srebrnu Spomenicu odlikovani su dobijali i istovetne ukaze koji su štampani zlatotiskom na pergament papiru sa tekstom i datumom proslave, a imena su kaligrafski dopisivana.

 

Autor izložbe je heraldičar i falerističar Ljubomir S. Stevović, dok je postavku osmislila kustos Izabela Martinov Tomović.

Tokom trajanja izložbe „Takovski krst i spomenica Drugog srpskog ustanka” u okviru pratećeg programa predviđena su i predavanja, na kojima će svake subote od 15 časova govoriti autor izložbe Ljubomir S. Stevović i istoričar Vidan Bogdanović.

 

Subota 25. april, 15 časova, „Takovski krst kneza Mihaila 1865.”

Subota 2. maj, 15 časova, „Takovski krst u ratovima za oslobođenje i nezavisnost 1876–78.”

Subota 9. maj, 15 časova, „Kraljevski Orden dvoglavog belog orla 1883–1941.”

Subota 16. maj, 15 časova, „Kraljevski Orden Svetog Save 1883–1941.”

Subota 23. maj, 15 časova, „Kraljevski Orden Miloša Velikog 1898–1903.”

Ulaz na predavanja je slobodan.

Izložba je otvorena do 25. maja 2015. godine.

 

Pored pomenutih novih tematskih izložbi, svi zainteresovani u Konaku imaju priliku da posete i stalnu postavku koja obuhvata šest ambijentalnih izlagačkih celina pod nazivom „Život u Srbiji u 19. veku“ (prizemlje), koje prikazuju promene u načinu života u Srbiji u 19. veku i postavku „Miloš Obrenović– dinastija, istorija, mit“ (sprat), posvećenu tvorcu moderne srpske države knezu Milošu, njegovim zaslugama za oslobođenje od osmanske vlasti, kao i značaju koji su njegovi naslednici iz dinastije Obrenović imali u srpskoj istoriji 19. veka.

 

Podsećamo Vas da će stalnu postavku i nove tematske izložbe moći besplatno da vide i posetioci predstojeće manifestacije „Muzeji Srbije. 10 dana od 10 do 10”, koja se realizuje od 9. do 18. maja ove godine.

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..