Priređujući izložbu Govor krsta, Narodni muzej u Beogradu nastoji da predstavi višestruko simboličko značenje krsta kroz izbor krstova različitih tipova i namene. U nameri da se posetiocima što neposrednije prikaže funkcija krsta u bogosluženju, ali i u životu običnog čoveka, autor izložbe, viši kustos Nataša Cerović, nastojala je da ih tipološki što jasnije opredeli i predstavi. Izložba traje od 24. jula – 31. avgusta 2014. godine.


Iako je težište izložbe na predmetima koje čine relikvijari, procesijski i nadgrudni krstovi, proskurnici, ručni i drugi tipovi krstova, posetioci će imati priliku da pojam i formu krsta sagledaju i kroz odabrane ikone, kopije fresaka, ali i grafike naših i inostranih autora zahvaljujući kojima je moguće slikovitije kontekstualizovati ambijent, namenu i funkcija krsta.
Tumačeći i prevodeći „govor“ krsta autor izložbe nastoji da ukaže na čitav niz značenja, koja se pažljivim posmatranjem mogu uočiti. Pored višeslojne simbolike, koja je u neposrednoj vezi sa najsnažnijim uverenjima hrišćanskih vernika, preko namene za koju je određeni krst izrađen, upoznajući izložene eksponate moguće je saznati više kako o javnoj tako i o privatnoj pobožnosti.


Imajući u vidu da su na izložbi predstavljeni krstovi koji su nastajali u razdoblju od ranog srednjeg veka do XIX veka, tematska izložbe Govor krsta pruža celovit hronološki uvid u pojam trajnosti kada je pravoslavno hrišćanstvo u pitanju.
Pored činjenice da odabrani eksponati predstavnjaju riznicu saznanja o minulim epohama, važno je napomenuti da oni veoma često predstavljaju izuzetna dela koja posmatrana u kontekstu muzejskih predmeta omogućavaju živopisan i nesvakidašnji umetnički doživljaj.


Kako bi se mnogobrojana pitanja znamenja, funkcije i estetike na što neposredniji način približila zainteresovanim posetiocima tokom trajanja izložbe biće organizovana autorska i stručna vođenja, radionice za decu i odrasle.

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..