U petak, 1. novembra 2024. u 18.30h u GALERIJI 73, Požeška 83a, Banovo brdo održaće se tribina "Žena u okupiranoj Srbiji" u okviru ciklusa "Bepgrad za početnike". Gošća: dr LJUBINKA ŠKODRIĆ, viša naučna saradnica, Institut za savremenu istoriju, Beograd. Moderatorka: SMILJANA POPOV, autorka i urednica serijala "Beograd za početnike" i "Srbija za početnike". Kako je izgledala nemačka okupacija iz perspektive žene u Srbiji? Po čemu su bile specifične žene naših prostora za vreme Drugog svetskog rata u odnosu na Evropu? Kakva je bila svakodnevica žene u Beogradu za vreme Trećeg Rajha, a sa čime su se suočavale žene na selu tokom okupacije? Kako su živele partizanke, a kako pripadnice ravnogorskog pokreta?
Gde je i kada počelo šišanje žena za kaznu za takozvanu „horizontalnu kolaboraciju" i ko je na taj način kažnjavao žene u Srbiji? Ko su bile Crne šamije? Koja je jedna od najsurovijih specifičnosti života partizanki u okupiranoj Srbiji? Ko su bile najpoznatije špijunke? Kako je sprovođeno pitanje javnog morala u nacističkoj Nemačkoj kroz prostituciju za vreme Drugog svetskog rata u Srbiji?
Ovu su neka od pitanja o kojima će na novoj tribini "Beograd za početnike" sa autorkom Smiljanom Popov razgovarati njena gošća dr Ljubinka Škodrić, viša naučna saradnica Instituta za savremenu istoriju. Istoričarka dr Ljubinka Škodrić, autorka je zapažene studije "ŽENA U OKUPIRANOJ SRBIJI 1941-1944", nastale kao plod njenih dugogodišnjih istraživanja jedne, u velikoj meri zapostavljene istoriografske teme. To je prva istorija žene u Srbiji u dramatičnim događajima Drugog svetskog rata, koja prvi put progovara o mnogim važnim temama: od položaja žene u Trećem rajhu do društvenog položaja žene u Srbiji pod okupacijom, od saradnje sa okupatorom do represije nad ženama, od intimnih veza sa okupatorom do svakodnevnog života u selu i gradu pod okupacijom, od ženskih udruženja pod okupacijom do učešća žena u ratu i borbama.
Ideja istraživanja Ljubinke Škodrić bila je da se prikaže na koji način su različite sile vodile politiku prema ženama u okupiranoj Srbiji tokom Drugog svetskog rata: od politike okupacionih vlasti, preko politike kolaboracionističkih vlasti, do politike ravnogorskog i narodnooslobodilačkog pokreta i njihovog odnosa prema ženama.