Obaveštavamo vas da je Akademska knjiga iz Novog Sada objavila nove naslove: IDEJA MODERNE SRBIJE U SOCIJALISTIČKOJ JUGOSLAVIJI. KNJIGA 1 Milivoja Bešlina, ISTINA O EКONOMSКOJ PODLOZI HRVATSКOG PITANJA RUDOLFA BIĆANIĆA. Odgovor g. dr Bićaniću. Priredio i predgovor napisao: Boško Mijatović i POLITIČKE ŽIVOTINJE I ZVERI. O Aristotelovom zasnivanju filozofije politike Zorana Dimića. Autor ove izvorne znanstvene monografije postavio je sebi tri temeljne zadaće: pored istraživanja uloge domestikacije u procesu uspostavljanja ekonomije domaćinstva i kasnije u pojavi političke prakse u zajednici, dakle, u procesu nastajanja ljudskog svijeta, on je ponudio jedno sistematično tumačenje znamenite Aristotelove sintagme „politikon zōon“, te propitao smisao i svrhu filozofije politike, odnosno dao odgovor na pitanje komu ili čemu filozofija politike ima služiti.
Mora se reći da je sve tri zadaće autor ispunio na izvanredan način, služeći se pritom i rezultatima interdisciplinarnih istraživanja (u širokom rasponu od evolucijske biologije do arheologije), ali sintetizirajući te rezultate u ključu filozofijske refleksije.
Prof. dr sc. Lino Veljak
Osim konteksta u kome se termin domestikacije pojavljivao u tekstovima kod Aristotela i drugih starogrčkih pisaca, Dimić ovde takođe uzima u obzir Darvinov spis „Varijacije životinja i biljaka u procesu domestikacije“, i jednako određene važne knjige i tekstove koji se bave fenomenom Neolitske revolucije, odnosno procesima koji čine njenu suštinu, a koji su zapravo dominantno vezani za fenomen domestikacije. Dimić naglašeno ukazuje na to da je domestikacija jedan vrlo kompleksan proces, te da se on ne može ograničiti samo na „pripitomljavanje životinja i biljaka“.
Prof. dr Željko Kaluđerović
Autor ove monografije nam na veoma sistematičan način, jasnim i preciznim stilom daje inovativnu interpretaciju izuzetno značajne teme, vezane za Aristotelovu definiciju čoveka kao „politikon zōon“. Autor ovoj temi prilazi interdisciplinarno (kroz biologiju, istoriju, antropologiju), ali su zaključci do kojih dolazi potkrepljeni čvrstom logičkom argumentacijom, u duhu najboljih filozofskih koncepcija. Naučna monografija „Političke životinje i zveri“, predstavlja visokoprofesionalno i vanredno zanimljivo delo, te će stoga naučnoj i stručnoj javnosti biti dragocen izvor tumačenja i osavremenjivanja jedne klasične teme.
Prof. dr Slađana Ristić Gorgiev
Zoran Dimić je rođen 1966. godine u Vranju. Osnovne studije filozofije i magistraturu završio je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, doktorirao na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Zagrebu, a postdoktorske studije na Università degli studi di Milano. Predaje Ranomodernu, Modernu filozofiju i Filozofiju vaspitanja i obrazovanja na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Nišu. Objavio je niz filozofskih studija u domaćim i međunarodnim časopisima, te monografije Rađanje ideje univerziteta i Politike obrazovanja – od paideje do Bildunga.