Izdavačko preduzeće “Prosveta” na Sajmu knjiga iznenadila je srpsku čitalačku javnost knjigom potpuno nepoznatih eseja Ive Andrića o srpskim piscima, koju je priredila Andrićeva zadužbina, delom Živote Ivanovića o Vladimiru Putinu “Nova ruska reč Putin”, ali i “Maovom crvenom knjižicom” sa citatima pokojnog kineskog lidera, kome posmrtno raste popularnost u njegovoj zemlji.

 

 

Među novim naslovima “Prosvete” je i studija Dragana Simeunovića “Nacija i globalizacija” sa predgovorom Vladete Jerotića, knjiga istoričara Novaka Jovanovića “Uvreda, bes i krv” o uticaju srpske štampe na sudbinu poslednjeg Obrenovića, ali i novi roman Jasmine Ane “Poslednji tango u Kraljevu”.


“Prosveta” je uoči Sajma knjiga ove godine objavila ukupno 40 naslova, od kojih će verovatno glavno iznenađenje predstavljati knjiga našeg nobelovca, sa esejima o srpskim piscima, izbor Andrićeve zadužbine, koji se prvi put predstavlja čitalačkoj publici. Predgovor za knjigu napisao je profesor Radovan Vučković. Eseji Ive Andrića o Njegošu i Vuku objavljeni su u više mahova, ali 19 eseja u ovoj knjizi o Petru Kočiću, Simi Matavulju, Rastku Petroviću, Jovanu Skerliću, Vladimiru Ćoroviću, Simi Panduroviću, pa čak i o manje afirmisanim autorima, kao što su Gavro Vučković i Branko Mašić, do sada su bili skoro potpuno nepoznati široj čitalačkoj javnosti. Izdavačka kuća, koja u decembru obeležava 70-godišnjicu rada, ponosi se time što je početkom 1945. izdala prvo izdanje Andrićevog romana “Na Drini ćuprija”, a kasnije objavila na desetine hiljada primeraka dela našeg jedinog nobelovca.

 

“Nova ruska reč Putin” je knjiga koja daje sve aspekte fenomena Putin, a iz štampe je izašla neposredno pred posetu ruskog predsednika Srbiji. “Nacija i globalizacija” razmatra posledice procesa globalizacije na prekrajanje međudržavnih granica, a “Uvreda, bes i krv” dokazuje da je na početku veka srpska štampa bila toliko moćna da od jednog vladara Aleksandra Obrenovića stvori “obrednu žrtvu”, na koju su svaljeni grehovi cele zajednice.


Ekspert za kineski jezik i kulturu, profesor Radosav Pušić, direktor Instituta “Konfucije”, priredio je za “Prosvetu” četiri izdanja, u počast NR Kini: srednjevekovni kineski roman sa erotskom tematikom “Prostirka za telesnu molitvu” autora Li Jua, “Književna misao Kine – između drevnosti i Srednjeg veka” ruskog sinologa Igora Liseviča, “Maova crvena knjižica” sa citatima pokojnog komunističkog lidera, kao i specijalni broj časopisa “Književnost” posvećen književnosti Kine ( prevod Radosava Pušića ). Posebno interesantni za nove generacije u Srbiji su citati Mao Cedunga, koji  iznenađuju svojom savremenošću, iako je prošlo tačno 50 godina od izdavanja prve “Crvene knjižice”, nekad obavezne lektire svakog Kineza. Mao Cedungu, koga u Kini posmatraju kao sociološko-psihološki fenomen, trenutno naglo raste popularnost u toj zemlji, kod građana, ali i u krugovima političkog establišmenta, jer Kinezi sve više postaju svesni da bez Maoa ne bi imali Kinu kakva je danas.


“Prosveta” je na sajmu izložila i “Izabrane i nove pesme” Dragana Dragojlovića, “U vrtovima duha” Ratka Adamovića (drugo izdanje), roman Branka Perića “Povratak pukovnika Kalamande”, “Mini priče” Dragutina Minića-Karla, “Varoške priče” i knjigu pesama “Odisej se nije vratio” Milisava Milenkovića, roman “Pogled u jedan život” Mare Krezdorn, srpske spisateljice koja živi u Italiji, “Jugoslavija na strmini Evrope” Vlade Strugara, dve knjige o Sarajevskom atentatu ( “Sarajevski Vidovdan 1914” Cvetka Popovića i “Sarajevo 1914 – Svedočenja” ) kao i  još nekoliko pesničkih i pripovedačkih knjiga.


U novoj ediciji HIT objavljen je novi roman Jasmine Ane ”Poslednji tango u Kraljevu”, dramatična priča o sudbinama mladih pred raspad Jugoslavije, koja će sigurno izazvati interesovanje ljubitelja ove savremene autorke, ali i svojevrsne medijske ličnosti.


Objavljena je i pedagoška studija Vukice Jović “Literarni talenti-aktuelan problem”, a biće izložen i poslednji (dvo)broj časopisa “Književnost”, posvećen u potpunosti Svetlani Velmar-Janković.

<<  April 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
     

Putopisi, Intervjui..