Belgrade, projekat od izuzetne vrednosti i značaja Goethe-Instituta "Sjaj iznutra" – Magičan Momenat. Sinoć je u 20 časova, Goethe-Institut Beograd zvanično otvorio paviljon u Španskoj kući u ulici Braće Krsmanović broj 2. Autori projekta “Model za Savamalu” Maja Popović I Boba Stanić, premestili su svoje aktivnosti u jedan od paviljonska tri prostora,  dok je “URBAN INCUBATOR featuring …”  sa svojom  serijom programa ozvaničio je početak realizacije koji će trajati do novembra meseca.


Kao uvertira svečanom otvaranju paviljona, Japanska dizajnerka hrane Uno Fudžisava je u zajedničkoj bašti KC “Grad”-a I Španske kuće, održala kurs spremanja balkanskog sušija pod nazivom “Napravite svoju beogradsku suši rolnicu”.
Oko 21.30 časova, centralno locirano ispod Brankovog mosta na obali reke Save, upalilo se svetlo unutar Španske kuće, nežno svetleći I bojeći ruiniranu fasadu u plavu već prepoznatljivu boju projekta Urban Incubator:Belgrade.

Arhitekte Tim Rieniets, kurator na projektu Urban Incubator: Belgrade i Nikola Banković dizajnirali su tri privremena paviljonska prostora koristeći oplatne elemente koji se inače koriste za izlivanje betona na gradilištima; 200 tona materijala, nikada korišćenog u savremenom dizajnu, postavila je kompanija PERIza svega 13 dana.

Zadatak je ove privremene arhitekture u tome da učesnicima projekta Urban Incubator: Belgrade, ali i žiteljima Savamale, obezbedi adekvatne uslove za delovanje. Stanovnici Savamale, Beograđani i posetioci tu mogu dobiti informacije, umetnici i arhitekte koji učestvuju u projektu stiču tako prostor za rad, dok će kulturnim manifestacijama, poput izložbi ili radionica, kao i svečanim i raznim drugim društvenim događajima „Španska kuća“ obezbediti krov nad glavom.

Istorijske komponente u sprezi s novim betonskim elementima stvaraju jedinstvenu atmosferu, i ruševinama „Španske kuće“ daju skulpturalni pečat. Zahvaljujući tome, paviljon ne privlači pažnju kao zasebna građevina, već integriše kvalitete koji su u datom prostoru prisutni od ranije. Praznina se preobražava u prostorije, divlje rastinje u bašte, a betonski elementi u skulpture. Metamorfoza „Španske kuće“ prerasta tako u simbol za preporod cele Savamale.

 „Španska kuća“ je ruinirana stara građevina u Savamali koja je nakon pokušaja restauriranja i rekonstrukcije ostala nedovršena. Ova prividno sasvim beskorisna građevina preobrazila se sada u centralni prostor za manifestacije koje će se odvijati u okviru projekta Urban Incubator: Belgrade. Na ovaj način će „Španska kuća“ poslužiti i kao simbol za preobražaj čitave Savamale, koja je postala laboratorija za vizije o revitalizaciji ove zapuštene gradske četvrti.

„Španska kuća“
 „Španska kuća“ svojevremeno je služila kao carinarnica, ali je u Titovoj Jugoslaviji prepuštena na milost i nemilost zubu vremena, tako da je potpuno propala. Nakon prelaska s planske na tržišnu privredu našao se i investitor voljan da zgradu obnovi, sa željom da u renoviranom objektu otvori hotel. Staro je građevinsko jezgro zdanja tada gotovo u potpunosti uklonjeno, izuzimajući spoljne zidove, a dograđeni su i pojedini novi elementi. Vremenom je investitor, međutim, zapao u finansijske teškoće, pa je bio prinuđen da odustane od zamisli o hotelu. Ruševine „Španske kuće“ od tada su stajale napuštene sve do 2012. godine, kada je beogradski Goethe-Institut dobio pravo privremenog korišćenja, u želji da pomoću tzv. privremene arhitekture (temporary architecture) „Špansku kuća“ transformiše u prostor za kulturne manifestacije.

Za više informacija posetite web stranicu projekta: ovde, youtube kanal: ovde ili blog: ovde.

 

Radi što boljeg informisanja javnosti o aktivnostima angažovan je tim koji se bavi isključivo foto i video dokumentovanjem projekata. Arhiva fotografija i video zapisa, kao i pisanih materijala stoji Vam na raspolaganju i možete nam se u svakom trenutku obratiti sa zahtevom za dostavljanje i korišćenje istih.


Naša služba za odnose sa javnošću će promptno izveštavati o realizaciji pojedinačnih projekata.

<<  Novembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
    
 

Putopisi, Intervjui..