Jučerašnji dan na festivalu Slobodna Zona protekao je u znaku rasprodatih filmova Da li je visok čovek srećan, So zemlje, čija je projekcija već rasprodata i u okviru Slobodne Zone na BIS I filma Boyhood, koji će naša publika imati prilike ponovo da pogleda u četvrtak, 13.novembra.U Nišu i Novom Sadu projekcije su po pravilu rasprodate, što najbolje govori o interesovanju za Slobodnu Zonu u tim gradovima.
Tokom celog festivala naša publika ima priliku da glasa za najbolji film.Zajedno sa SAE institutom i Naxi radijom, Slobodna Zona kao i prethodnih godina nagrađuje tri najbolje kritike / recenzije / kratka eseja o jednom od filmova sa programa festivala. Kratku recenziju ili osvrt na film u slobodnoj formi, ne dužoj od 3000 karaktera, zajedno sa kontakt podacima zainteresovani mogu poslati do 10. decembra na email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
Veliki aplauz nakon rasprodate projekcije filma Boyhood označio je početak poslednjih Noćnih razgovora na ovogodišnjem festivalu. Na pitanje moderatora Ivana Milenkovića šta ovaj film čini tako posebnim i drugačijim, Jurica Pavičić, filmski kritičar i pisac iz Splita, objasnio je da prilikom „produkcije svakog filma postoje određena ograničenja, a reditelj Boyhood-a Ričard Linklejter uspeo je da prevaziđe produkcionu normu da se filmovi snimaju u zadatom i ograničenom vremenskom okviru.“
Zahvaljujući činjenici da je Boyhood sniman sa istom glumačkom postavom u rasponu od 12 godina on ne prati samo fizički razvoj Mejsona, glavnog junaka filma, već i njegovo društveno i psihološko sazrevanje. „Takođe, veoma je upečatljiv i razvoj kroz koji prolaze roditelji kod kojih primećujemo klasne, ideološke i ekonomske promene.“ rekao je Pavičić. Za razvojni put porodice presudne su bile odluke koje je donosila majka, a Pavičić smatra da je ovaj film apologija važnosti obrazovanja jer „od naizgled bezizlazne situacije na početku filma majka uspeva da spase sebe i decu zahvaljujući obrazovanju koje stiče.“
Petar Milat, filozof i direktor festivala Zagreb human rights, na kraju je postavio pitanje „da li je momenat nešto jednokratno ili je stalno prisutan“, parafrazirajući dijalog kojim se završava film i potom ovo pitanje preformulisao upitavši publiku „Da li mi gradimo momenat ili momenat gradi nas?“
Za danas bismo vam preporučili film Borhesove tri priče, po izboru Francuskog instituta, kao i film Smeće koji je snimljen po veoma popularnom istoimenom romanu.
Vidimo se u Slobodnoj Zoni!