Otvorenom probom plesnog projekta "Someone From Home" koju su održali članovi i članice trupe projekta u KS Svilara 09.03. stvorena je koreografija za treću etapu koja će se odviti na leto 2019. Brojna publika od kojih su neki prvi put imali dodira sa ovakvim kulturnim programima prisustvovali su zanimljivom kulturnom konceptu. Umetnička direktorka projekta i koreografkinja Silke Grabinger izjavila je da je veliko zadovoljstvo raditi sa mladim i talentovanim plesačima iz Srbije, Bugarske, Rumunije i Austrije i da su sa završetkom današnje rezidenciji stvoreni uslovi za dalji razvoj projekta.
Plesač iz Srbije Aleksandar Jakovljević iako je ranije samo igrao tradicionalne igre, kaže da je rad na projektu "Someone From Home" nezamenljivo iskustvo. Reč je o spoju tradicionalnog i modernog plesa, a pesma i igra spajaju ljude, istakao je Jakovljević. Projekat savremenog plesa "Someone from home" predstavlja rad po dvoje umetnika iz Bugarske, Austrije, Rumunije i Srbije koji stvaraju plesnu predstavu koja ih podseća na tradicije njihovih predaka. U fokusu projekta se nalaze tradicije i nasleđa podunavskih Švaba, čije poreklo vodi i umetnička direktorka projekta Silke Grabinger koja je i koreografiknja predstave. Predstava će imati premijere u leto 2019, u Lincu, Sofiji, Temišvaru i Novom Sadu.
Koncipirani su kao događaji na otovorenom koji pozivaju publiku na interakciju ples i igru i svojim izgledom i formom podećaju na nekadašnje gradske igranke.
Projekat realizuju "SILK Fluegge dance compagnie" Austrija, "Derida Dance Center" Bugarska, Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely" Timisoara Rumunija i Studentski kulturni centar Novi Sad.
O projektu:
Studentski kulturni centar Novi Sad razvija projekat "Someone Frome Home / Neko od kuće" koja se sastoji od četiri rezidencijalnih programa od kojih se tri održavaju u partnerskim gradovima u Lincu (Austrija), Sofiji (Bugarskoj) Temišvar (Rumunija).
Projekat „Someone from Home - in the sense of belonging to Europe“ koji će biti finansiran u okviru programa Kreativna Evropa -Kultura- projekti saradnje u okviru kulturne baštine. Ovo predstavlja uspeh za kulturne institucije u Srbiji a posebno za Novi Sad jer je do sada tek nekoliko projekata u okviru ovog programa odobreno organizacijama iz Srbije kao nosiocima projekata. Specifićnost ovog poziva za projekte je što je bio posvećen Evropskoj godini kulturne baštine koja se obeležava 2018. godine.
Projekat SFH je kolaž snimljenih intervjua, tradicionalnih plesova i savremene umetnosti. Cilj projekta je upoznati mlađu generaciju sa plesom kao kreativnim procesom i pokazati im kako mogu postati kreatori na tradicionalnim plesovima u kombinaciji sa savremenim plesnim materijalom.
Projektom želimo da unapredimo dijalog između polja kulturne baštine i polja savremenog plesa. Ideja je da stvorimo novu verziju igranki iz protekle ere, igranki koje su bile mesta razmene i druženja. Plesni događaji, radionice i susreti u okviru projekta ponudiće učesnicima (koji dolaze iz različitih profesionalnih i neprofesionalnih konteksta) neophodne uslove da uče iz međusobnog iskustava i da kreiraju zajednički plesni jezik.Najveći izazov biće izgraditi mostove između kulturnog nasleđa narodne igre i savremenog plesa, u cilju rada sa mladom publikom i starijim generacijama u različitim zemljama.Poseban fokus projekta je na istoriji i tradicionalnoj kulturi Podunavskih Švaba(nem. Donauschwaben) koji žive u Vojvodini.Čak i danas, istorija Podunavskih Nemaca nije tema koja se često obrađuje u Austriji, Srbiji, Rumuniji i Bugarskoj.
Projekat je još podržan od Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Fondacija Novi Sad 2021 i Svilara - kulturna stanica.