Pažnja mađarske kulturne diplomatije do kraja sledeće godine usmerena je prema Zapadnom Balkanu. Ministarstvo spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske u Srbiji organizuje manifestaciju "Nedelje mađarske kulture" od oktobra 2018. godine do februara 2019. godine. Ambasada Mađarske i Collegium Hungaricum - Odeljenje za kulturu Ambasade Mađarske, u sklopu manifestacije "Nedelje mađarske kulture u Srbiji " predstavljaju džez trio Mikloša Lukača „Simbioza” (Mađarska) koji će nastupiti na Beogradskom džez festivalu, u Domu omladine, u sali "Amerikana", u petak, 26. oktobra 2018, u 22.30 časova i na Mađunarodnom džez festival u Kragujevcu, u subotu, 27. oktobra 2018. godine, u 20 časova, u Knjaževsko - srpskom teatru.

Mikloš Lukač je jedan od najboljih i najtraženijih umetnika cimbala na svetu, sa jedinstvenim stilom koji predstavlja mešavinu savremene klasike, mađarskog i balkanskog folklora i savremenog džeza. Sarađivao je sa brojnim istaknutim džezerima (Čarls Lojd, Arči Šep, Kris Poter, Leri Grenadir, Erik Harland, Uri Kejn, Čiko Frimen, Herbi Men, Stiv Kolmen…), a dugogodišnji je član i internacionalno najpoznatijeg mađarskog džez sastava, kvarteta Mihalja Dreša. Član ili pozvani umetnik je mnogobrojnih formacija, 2013. godine okupio je svoj sopstveni trio, sa Ištvanom Balo (bubanj) i Djerdjem Orbanom (kontrabas). U okviru trija "Simbioza" predstavlja autorsku muziku koja oslikava njegova raznovrsna interesovanja. Naziv „Simbioza” odnosi se na kompozitorsku filozofiju, budući da sva tri muzičara sviraju u istom značaju u pojedinim delima.

Prilikom sastavljanja kompozicija i na koncertima, Mikloš Lukač daje samo uputstva, razmišljajući o slobodnim strukturama koje su ispunjene slobodnim sviranjem i utiscima, uvek sa aktuelnim, pojedinačnim, ne ponavljalućim zvukom.

"Nedelje mađarske kulture u Srbiji", u saradnji sa 21. Pančevačkim džez festivalom, predstavljaju Krištof BačoTriad, u petak, 2. novembra 2018. godine, u 20 časova u Kulturnom centru Pančeva.

Mađarski saksofonista i kompozitor Krištof Bačo paradigmatski je primer uspešnog, modernog, evropskog džez muzičara. Školovan na "Franc List" muzičkoj akademiji u svojoj zemlji, obrazovanja nadograđenog u Parizu i potom na čuvenom Berkliju u SAD, već tokom godina formiranja odsvirao je pregršt turneja i koncerata širom Evrope, Amerike i Japana. Okušao se u raznim stilovima džeza, od pravovernog bapa do etno i fank uticaja, sve do upliva eksperimentalnog zvuka. Diskografski veoma aktivan skoro dve decenije, poslednjih godina je naročito aktuelan s postavom „Triad”.

Kako i samo ime kaže, reč je o trio postavi koju čine njegovi stari saradnici – pijanista/klavijaturista Arpad Cumo i bubnjar Marton Juhas.

Da je reč o ozbiljnom projektu u svakom pogledu, dokazuje i činjenica da je na njihovom prošlogodišnjem albumu „Pannon Blue” gostovao čuveni gitarista Lionel Lueke. Stilski i svirački zaokruženo izdanje, objavljeno za „BMC Records”, zasluženo je izvojevalo nagradu za najbolji mađarski džez album u 2017. godini. Bačovi planovi tu ne prestaju, jer je već u najavi i sledeći album na kome će rolu gitariste zauzeti još jedan renomirani gost, ovoga puta Gilad Hekselman. Premda od muzičara iz centralne ili istočne Evrope često očekujemo barem trunku etnoegzotike, Bačo – barem u ovoj postavi – zvuči kao da je oduvek živeo s druge strane Atlantskog okeana. U njegovom sviranju reflektuju se stilovi raznih neobaperskih saksofonista današnjice – od Džošue Redmana do Krisa Potera. I na aranžerskom planu priziva asocijacije na moderno-kreativni zvuk njujorške glavne struje, u kome prepliće harmonski intrigantne teme, virtuozne solo deonice i dinamične ritmove. Navikli smo kako na mađarske ansamble s world music uplivima, tako i na ozbiljne protagoniste evropske fri džez scene iz ove zemlje, no uz „Triad” dobijamo zaokruženu sliku o sredini s vitalnom džezerskom krvnom slikom, te sastav spreman da podari Pančevu koncert za pamćenje.

<<  Novembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
    
 

Putopisi, Intervjui..