U ponedeljak, 06. maja 2013. u 18:00 u DOB-u//Velika sala. Goran Musić: "Godine raspleta: jugoslovensko radničko samoupravljanje između tržišnog socijalizma i neoliberalizma, 1987-1991." (18h). Michael Lebowitz: "Protivrečna reprodukcija i kontradikcije socijalizma" (20h).
Centar za politike emancipacije u saradnji sa Domom omladine Beograda i uz podršku fondacije „Roza Luksemburg“ organizuje seriju predavanja pod zajedničkim nazivom Zaglavljeni na periferiji: analize procesa periferizacije i kritike tranzicionog diskursa.
Predavanja se simultano prevode!
U ponedeljak, 6. maja, u sklopu ciklusa Zaglavljeni na periferiji: analize procesa periferizacije i kritike tranzicionog diskursa predavanja će održati Goran Musić, ekonomista, istoričar i doktorant Evropskog univerzitetskog instituta u Firenci, i Michael A. Lebowitz, profesor emeritus ekonomije na Simon Fraser Univerzitetu u Kanadi i jedan od najznačajnijih marksističkih teoretičara današnjice.
„Realni socijalizam“ predstavlja označitelj za istorijski period koji je obeležen brojnim kontradikcijama. Socijalistička revolucija je većini stanovništva donela progres u pogledu modernizacije privrede i unapređenja životnog standarda. Međutim, za mnoge ovaj period predstavlja i doba u kome nije postojalo „dovoljno demokratije i ljudskih sloboda“.
Michael A. Lebowitz će u svom predavanju pokušati da odgovori na pitanje šta je zapravo „realni socijalizam“. Kakva je bila priroda tog sistema i koje tendencije i kontradikcije su bile karakteristične za ovaj tip društva? Kakva je bila uloga „avangardnih proizvodnih odnosa“ i koji su bili njihovi učinci na razvoj jugoslovenskog socijalizma? Šta je omogućilo ovim društvima da načine ogroman razvoj u mnogim sferama, kao što su zdravstvena zaštita i obrazovanje, a šta ih je sprečilo da odu i dalje od toga? Kakve pouke možemo izvući iz iskustava koja nam nudi ovaj period istorije i da li ona mogu da posluže u izgradnji alternative postojećem kapitalističkom sistemu?
Goran Musić će se u svom predavanju fokusirati na poslednje godine jugoslovenskog socijalističkog perioda i pokušaće da pruži jedan drugačiji pogled na period koji je umnogome odredio i naše živote danas. Kakve su ekonomske kontradikcije potresale poslednju deceniju postojanja SFRJ? Šta je radnička klasa zahtevala svojim mobilizacijama? Koja je tada bila uloga međunarodnih faktora i kakvi su bili ideološki odgovori domaćih vladajućih slojeva?
Ova dva predavanja biće ujedno i poslednja u prolećnom delu ciklusa Zaglavljeni na periferiji: analize procesa periferizacije i kritike tranzicionog diskursa. Uskoro ćemo vas obavestiti o jesenjim dešavanjima.
BIOGRAFIJE:
Goran Musić je ekonomista, istoričar i dugogodišnji aktivista u studentskim i radničkim inicijativama. Trenutno na doktorskim studijama istorije u Italiji (Evropski univerzitetski institut u Firenci) gde istražuje štrajkački pokret u poznom jugoslovenskom socijalizmu.
Michael A. Lebowitz je prof. emeritus ekonomije, na Simon Fraser Univerzitetu u Kanadi. Njegova poslednja knjiga, Contradictions of ‘Real Socialism’: the Conductor and the Conducted, objavljena je prošle godine od strane Monthly Review Press. Među ranijim knjigama su: Beyond Capital: Marx’s Political Economy of the Working Class (2003), Build it Now: Socialism for the Twenty-first Century (2006), Following Marx: Method, Critique and Crisis (2009) i The Socialist Alternative: Real Human Development (2010). Između 2004. i 2010. godine radio je u Venecueli kao savetnik i direktor programa Transformativna praksa i ljudski razvoj pri Internacionalnom centru Miranda u Karakasu.