Nedelja obeležavanja 70 godina Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima posvećuje pažnju i transrodnim osobama, njihovoj borbi za prihvatanje u društvu, ali i na ostvarivanje osnovnih prava. Novo izdanje Međunarodne klasifikacije bolesti (ICD11) Svetske zdravstvene organizacije više ne prepoznaje transrodnost kao mentalni poremećaj, što je veliki korak ka depatologizaciji trans identiteta (posmatranje identiteta kao oblika različitosti, a ne kroz prizmu dijagnoze). Međutim, to ne znači da je patologizacija potpuno iščezla, njeni domašaji su dalekosežni po pojedince i pojedinke, u svakom aspektu društvenog života.

O tome kakva su iskustva sa patologizacijom rodnog identiteta,  govorili-le su članovi i članice zajednice, aktivisti i aktivistkinje danas u kulturnom centru „Grad” u okviru proslave Nedelje ljudskih prava i obeležavanja 70 godina Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima. O svojim iskustvima, ogromnom uticaju patologizacije na njihove svakodnevne živote, ali i o tome zašto je depatologizacija važna, govorile su osobe koje se identifikuju kao transrodne, aktivisti i aktivistkinje, članovi i članice zajednice.

Izuzetno je bitno da javnost postane svesna sa kakvim se problemima suočavaju trans osobe, na koji način im je često onemogućeno korišćenje osnovnih ljudskih prava, kao i toga kako može da se pomogne pri uklanjanju tih poteškoća. Razgovor o ovim temama je ključan za stvaranje i održavanje svesti svih građana da transrodne osobe nisu dijagnoza na papiru, te da su ravnopravan deo društva i da, u skladu sa tim, njihova prava treba da budu jednako ostvarena.

Uvodničarka i moderatorka panela bila je Dragoslava Barzut, aktivistkinja organizacije Da Se Zna, a učesnici panela bili su Helena Vuković, koordinatorka za rad sa zajednicom, Udruženje građana Egal, Kristina Ferari, seks radnica i aktivistkinja za ljudska prava seks radnica i radnika, Agatha Milan Đurić, izvršna direktorka organizacije Gayten-LGBT i LGBTIQ SOS linije i Kristian Ranđelović, izvršni direktor organizacije XY Spectrum, interseks i trans aktivista. Događaj se, u okviru Nedelje ljudskih prava, održava u saradnji sa organizacijama Egal, Gayten i XY Spectrum.

“Predlog da se transrodni identitet ne tretira kao poremećaj je veliki korak u depatologizaciji različitosti rodnog identiteta i očekujemo usvajanje nove klasifikacije u maju 2019. godine. Međutim, pojam patologizacije u kontekstu transrodnih osoba moramo razumeti najšire moguće, u kontekstu sveukupnog njihovog života i interakcije u društvu. Od pristupa bazičnim uslugama, podršci u zajednici, do visoke stigmatizacije, rizika od kršenja prava, diskriminacije i izopštavanja. To je realnost mnogih transrodnih osoba, koju je potrebno dovesti u centar diskusije o ljudskim pravima..” - Milan Marković, šef programa ljudskih prava, Ujedinjene nacije u Srbiji

Nedelja ljudskih prava:

Obeležavanjem Nedelje ljudskih prava od 3. do 10. decembra, Srbija će se naći na globalnoj mapi država koje ove godine obeležavaju  70. godišnjicu Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima.

Uz podršku Tima Ujedinjenih nacija u Srbiji, Misije OEBS-a u Srbiji, Delegacije Evropske Unije u Srbiji  i Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu, organizacijama koje se bave najbitnijim pitanjima i grupama u oblasti zaštite ljudskih prava, sama zajednica građana i građanki, tj. nosioci i nositeljke prava rukovode Nedeljom ljudskih prava i predstavljaju svoj rad, dostignuća, kao i primere dobre prakse kada je u pitanju zaštita ljudskih prava.

Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima je važan dokument u istoriji ljudskih prava. Načinili su je različiti pravni i kulturni predstavnici iz svih regiona sveta. Generalna skupština Ujedinjenih nacija u Parizu 10. decembra 1948. godine proglasila je Deklaraciju za zajednički standard dostignuća za sve narode  i sve nacije.

Univerzalna deklaracija - najrelevantniji dokument na svetu, dostupna na više od 500 jezika - danas je jednako značajna  kao i na dan proglašenja.

Dobro došli na naredne događaje u okviru Nedelje ljudskih prava!

Subota / 8. decembar 2018.

„Mladi i ljudska prava: Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima“ #YouthTalks
@Hotel Zira, od 11:00-18:00

Ponedeljak / 10. decembar 2018.

Dan ljudskih prava: godina za nama (zajednički prijem)
@Muzej savremene umetnosti, od 17.30:00-20:00

<<  Novembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
    
 

Putopisi, Intervjui..