Promocija knjige "Kata Nesiba i komentari" Ivana Jankovića, u izdanju Fabrike knjiga, će biti održana u Konaku Kneginje Ljubice, u nedelju 10. septembra od 12h. Pored autora, na promociji će govoriti: Čedomir Vasić, slikar, Katarina Mitrović, istoričarka umetnosti i Ivana Peško, profesorka književnosti. Promociju će pratiti izložba ilustracija Veljka Mihajlovića. Knjiga o javnoj bludnici Kati Nesibi i njenim koleginicama, to jest o prostituciji u Srbiji u 19. veku, višestruko je subverzivna, kao što to na činjenicama utemeljene povesti o prostituciji, prostitutkama i njihovim klijentima uglavnom jesu.
Pedantno proučena i u priču vešto složena arhivska građa ruši sliku o takozvanom zlatnom ili herojskom dobu nastanka moderne srpske države.
To, međutim, nimalo neće umanjiti užitak u čitanju ove istoriografske proze. Sasvim primereno orijentalnom kontekstu svoje teme, dakle prema klasičnom narativnom uzoru „Hiljadu i jedne noći“, pripovedač niže epizode i na pozornicu, kao klijente i saradnike svoje junakinje, izvodi brojne karaktere, u rasponu od poznatih istorijskih ličnosti do takozvanih običnih ljudi ili pak delatnika s one strane zakona.
Izabrana arhivska građa (u kojoj pretežu sudski dokumenti), sa fokusom na svakodnevni život, navodi na zaključak da se krećemo unutar žanra istorije privatnog života. Ali, taj naglasak na privatnom ne sme da zavede na krivi trag. „Privatno“ ovde treba čitati i kao oznaku za istorijski prikaz početaka modernizacije i urbanizacije, jednom rečju: kapitalizma, na tlu današnje Srbije. I u tom smislu, izbor prostitutke kao glavne junakinje prikladno je simboličan – kao spona sa prethodnim vremenima i kao nagoveštaj onoga što dolazi.
Ivan Janković je rođen 1946. godine u Beogradu, gde i sada živi kao slobodni penzioner. Sociolog i pravnik, dugogodišnji advokat. Osnivač Udruženja za borbu protiv smrtne kazne (1981) i nevladine organizacije Srbija protiv smrtne kazne (2012). Član Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja (2007–2013). Objavio monografije „Na belom hlebu“ (2012) i „Smrt u prisustvu vlasti“ (1985) i, kao koautor: „Zabrana zlostavljanja: priručnik za policiju i zatvorsko osoblje“ (2010), „Kosovski čvor: drešiti ili seći?“ (1990), „Društvene devijacije: kritika socijalne patologije“ (1981), kao i više članaka u pravnim, sociološkim i istorijskim časopisima
Odlomak iz knjige možete naći ovde.
Kontakt: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.