Po četvrti put Nišlije i gosti ekskluzivno uživaju na međunarodnom festivalu stripa od 11. do 14. maja • U četvrtak, 11. maja, u Nišu po četvrti put počinje međunarodni stripski i kulturni festival, sada proširenog naziva „Medijana Nifest“, jer se održava uz pokroviteljstvo Gradske opštine Medijana. Koordinatori festivala su Zoran Nikolić i Srđan Savić, organizator je i ove godine Udruženje ljubitelja stripa „Branko Plavšić“, tehnički organizator JKP „Tržnica“ Niš, a stručni partneri Udruženje stripskih umetnika Srbije i dvadesetak ustanova iz naše zemlje i Evrope.
I ove godine je ulaz na sve programe besplatan, a proširen je ekskluzivnim događajima, nekim i od evropskog značaja.
Od jubileja Dilana Doga, preko Pavića do francuskog filma o Kosovu
Prvi festivalski program će biti u četvrtak u 14:00 časova, kada se u galeriji Niškog kulturnog centra otvara autorska izložba međunarodno značajnog stripara Zorana Tucića, naslovljena „Projekat Treći argument“ po antologijskom albumu rađenom po prozi Milorada Pavića i scenariju Zorana Stefanovića. Svetsku premijeru je ovaj strip imao 1995. štampanjem u Nišu. U međuvremenu ga je čitala publika širom sveta, a najnovije izdanje je upravo objavljeno u Francuskoj. Niški ljubitelji kulture su prvi koji posle 22 godine vide nove Tucićeve radove na istu temu — opstanak evropske civilizacije i čovečanstva u neizvesnom odmeravanju Istoka i Zapada. Izložbu prati iscrpan katalog u boji.
Svečano otvaranje „Medijana Nifesta 2017“ održaće se isti dan na Niškom sajmištu, mestu gde će se odigrati veći deo dešavanja na festivalu. Manifestacija obeležava važne jubileje evropskog stripa: 70 godina Taličnog Toma, pola veka Korta Maltezea, ali i trideset godina Dilana Doga u Srbiji, gde učestvuje lično i crtač Danijele Kaluri.
Iz Italije i kuće „Serđo Boneli editore“ stiže još jedan gost omiljen kod čitalaca — Marčelo Manđantini, crtač kultnog Zagora, ljubimca mnogih naraštaja na Balkanu.
Klub Vojske Srbije organizovaće premijeru filma „Kosovo: hrišćanstvo u opasnosti“, čiji je autor čuveni francuski novinar, publicista, televizijski i filmski radnik, ali i stripski scenarista Ivon Bertorelo sa kolegom Edijem Vikenom. Dokumentarac je urađen u francuskoj produkciji, na francuskom jeziku, i uvrstio je svedočenja i stranih analitičara i žitelja Kosmeta. Film stavlja akcenat na važnost pravoslavne hrišćanske tradicije u srpskoj pokrajini, ali i upozorava da je hrišćanstvo u opasnosti na Kosovu i Metohiji, a time i u Evropi. Na tribini ovim povodom učestvuju autor Bertorelo i filmolog Srđan Savić. Trejler filma: https://vimeo.com/208456702
Centar za umetnost stripa i nova nacionalna strategija za strip
Dom omladine Beograda sa partnerima predstaviće se sa tri programa koje moderiše Dragoljub Stojković sa uglednim gostima iz Niša i Beograda. U pitanju su „Stripski fanzini u Srbiji“, „Politikin Zabavnik – juče, danas, uvek“, ali i putujuća tribina od velike kulturne važnosti pod nazivom „Nacionalna strategija za strip i novi Centar za umetnost stripa“.
Centar za umetnost stripa je programska celina, prva svoje vrste u jugoistočnoj Evropi. U Domu omladine Beograda i putem gostovanja Centar organizuje delatnosti od kulturnog i društvenog značaja, vezane pre svega za likovno pripovedanje i vizuelnu komunikaciju. Publici se nude predavanja, tribine, promocije, kursevi i radionice, stručno-naučni skupovi, festivali i konvencije, istraživanje, izdavaštvo, stručne procene i drugo. Ovo je zajednički poduhvat Udruženja „Svet stripa" iz Kragujevca, Doma omladine Beograda i Udruženja stripskih umetnika Srbije (USUS), sa brojnim partnerima u zemlji i inostranstvu — umetničkim, kulturnim, obrazovnim i naučnim ustanovama.
Evropsko nasleđe umetničke porodice Krstić i dodeljivanje francuske „Zlatne muze“ Vladimiru Krstiću Laciju
Jedan od središnjih događaja festivala „Medijana Nifest 2017“ je grupa programa u petak 12. maja, vezanih za umetničku porodicu Krstić iz Niša — svetski poznatog Vladimira Krstića Lacija i njegove kćeri, takođe ugledne likovne umetnice, Tamaru Krstić Laci i Anitu Milić.
Prvo će se na Niškom sajmištu ponoviti program kojim je u aprilu otvoren beogradski Centar za umetnost stripa — tribina „Šerlok Holms, od Dojla do Lacija“. Na njoj će učestvovati Krstić kao autor stripskog Šerloka Holmsa i Zoran Stefanović, autor studioznog pogovora za sabranog Holmsa na srpskom u izdanju „Makonda“ (ostala dva autora su David Albahari i Vasa Pavković). Oni će govoriti o doprinosu koji umetnici iz Srbije i regiona daju svetskoj šerlokijani već pun vek. Vrhunac toga su stripovi koje za francusko tržište u 21. stoleću crta jedan od najboljih crtača realističke stilizacije u Evropi, Vladimir Krstić Laci. U izvođenju ovog Nišlije, a po scenariju Silvana Kordurijea, dobijene su ezoterijske i mističke priče o Šerloku Holmsu i londonskim vampirima, odnosno o detektivu i Lavkraftovom Nekronomikonu, koje danas čita publika mnogih zemalja.
Zatim će se u Oficirskom domu otvoriti prva niška izložba ove vrste „Nasleđe: Umetnička porodica Krstić – intermedijalna umetnička igra“, koja donosi opčinjavajući presek rada ovo troje niških umetnika u slikarstvu, grafici, stripu, likovnom oblikovanju, skulpturi, dizajnu enterijera i drugim likovnim oblastima. Izložbu prati obiman katalog na 44 strane, u koloru, na srpskom i francuskom jeziku.
Po rečima Zorana Stefanovića: „Umetnost u dobu Preporoda i Čovečnosti moraće da vrati životu onu energiju i smisao koje je dobila da čuva. Ako promislimo i proučimo, shvatićemo da ova nova renesansa, zadivljujuće oličena u delima Lacijevih, govori uvek istim filozofskim i ideološkim jezikom, bez obzira na to da li je reč o figuralnosti ili apstrakciji, pripovesti ili predmetu, zabavi ili upotrebljivosti. (...) To višedimenzionalno poimanje vidimo u Vladimirovim likovnim pripovedanjima koja, osim glavne radnje tuđeg scenarija, uvek pričaju i lično lacijevski Monomit o Čoveku (što bi mogao biti predmet zasebnih istraživanja mudrijeg naučenjaka)... To vidimo u Tamarinom slikarstvu i crtežu koji sublimišu ono najbolje i najvažnije što nas unutrašnjim okom i viđenjem u umu opseda... To vidimo u Anitinom geometrizovanom i skulpturalnom dizajnu koji zaziva mentalni mir neolitske umetnosti Lepenskog vira ili danas omiljenog svedenog izraza Dalekog istoka.“
U Oficirskom domu će u nastavku programa biti i ceremonija uručivanja francuske nagrade „Zlatna muza“ Vladimiru Krstiću Laciju kao najboljem autoru San-Remija za 2017. godinu na osnovu glasanja publike. U ceremoniji će učestvovati Loran Katr, direktor festivala u San-Remiju, i predstavnici opština San-Remi i Šalon sir Son, francuske pokrajine Burgonje.
Desetine programa za sve uzraste: Od Nemanjića do školaraca
Posebna pažnja na „Medijana Nifestu 2017“ biće data obeležavanju 40 godina jedne od najbitnijih evropskih stripskih grupa „Beogradski krug 2“, ali i četvrt veka Škole stripa „Đorđe Lobačev“ pod vođstvom Vladimira Vesovića.
Ugledni francusko-srpski autor i prethodni dobitnik „Zlatne muze“ Dragan Lazarević (de Lazare), „moderni klasik“ po rečima evropske publike, predstaviće ekskluzivno svoj najnoviji album „Kiseline crne boje“, nedavno objavljen u Francuskoj, rađen sa Božidarem Milojkovićem BAM-om i Lazarom Odanovićem. Tokom ove godine očekuje se i srpsko izdanje ovog urnebesnog stripa crnog humora. Poseban gost će biti doajen jugoslovenskog stripa Radič Mijatović Miša, novosadski autor „Mike Muštikle“, „Velikog Bleka“, „Kosma“, „Lijanka“ i drugih kultnih stripova.
Ljubitelji srpske tradicije biće obradovani otvaranjem izložbe ilustracija Dragana Paunovića „Nemanjići u ilustraciji i reči“ u Klubu Vojske Srbije, što će se produžiti u književno veče „Trilogija o Stefanu Nemanji“, gde će ovaj likovni umetnik učestvovati sa piscima Vladimirom Kecmanovićem i Dejanom Stojiljkovićem, predstavljajući zajednički serijal knjiga. „Small Cafe“ će biti domaćin još jedne izložbe — ilustracija za animaciju muzičkog spota „Bluz mrtvog čoveka“, nastalog plodotvornom saradnjom Well Bee-ja (Velibora Stanojevića) i grupe „Dexter“, kao i koncerta grupa „Dexter“ i „Revolutio Band“.
Tribinu „Niške stripske paralele na razmeđi stoleća: od manifestacije Dani stripa u Nišu iz 1997. godine do ere Nifesta“ održaće Zoran Nikolić, organizator Dana stripa 1997. i osnivač Nifesta, i Srđan Savić, osnivač Nifesta.
Izuzetno aktivna Raška škola stripa biće predstavljena gostovanjem Srboljuba Nikića, kada će biti i ekskluzivno promovisan njegov novi grafički roman „Prozor“, rađen sa likovnim umetnikom Goranom Trajkovićem. Iz Makedonije nam stiže stripska zvezda u usponu Jovan Sekuloski.
Predstavljaju se i edicije „Srpski naučnici u slici i reči“ izdavačke kuće „Makondo“ iz Beograda (u saradnji sa Centrom za promociju nauke i NVO „Srpski legat“), dela koja je napisao Nikola Veselinović, a ilustrovali Aleksa Gajić, David Vartabedijan i Dragutin Vukelić, kao i dvadeset brojeva „Zlatnog doba srpskog stripa“ izdavačke kuće „Komiko“ iz Novog Sada, edicije koju uređuje Vuk Marković.
Već tradicionalni Sajam stripskih izdavača sa izdanjima iz Srbije i regiona održava se na Niškom sajmištu sva četiri dana. Održaće se i školske stripske radionice u osnovnim školama u GO Medijana i na Niškom sajmištu. U subotu se na Sajmištu dodeljuju festivalska priznanja, a ugledni gosti potpisuju kataloge i druga izdanja.
Poslednjeg dana, u nedelju 14. maja, dodeljuju se diplome polaznicima škole stripa, a festival „Medijana Nifest 2017“ završava se u klubu „Blek Stejdž“, gde se održava Nifestova rokenrol žurka. •