Juče ja Paliću je predstavljena knjiga “Ne daj se”, kao autorizovana biografija Mire Banjac, autorke Tatjane Nježić, koja se sastoji iz Priča iz života, slavne glumice i koja uz priče sadrži i tridesetak fotografija, tekstove (recezentske osvrte) Aleksandra Milosavljevića i Vase Pavkovića i pogovor autora Tatjane Nježić. U nastavku možete pročitati nekoliko izvoda iz recezentskih osvrta...

"Jezik ove knjige sočan je i jednostavan, a iskusna Tanja ga je na papir prenela s pažnjom i uz svest o odgovornosti koje su primerene poštovanju koje za Vas ima. Vaša misao je sremački britka, sećanja iskrena, i to ne retko iskrena do bola. Od pleh muzike, kojom je obeležen Vaš, kako rekoste, neželjeni dolazak na svet, od opisa teškog detinjstva koje ste provodili bez oca, slušajući svađe najbližih ukućana (na jeziku koji ste odbili da naučite), kada ste još detetom na dramatičan način spoznali samoću, od opisa čežnje za odsutnom majkom i gorke spoznaje da pripadate naraštaju, ratnom i poretnom, koji nije osetio godine vlastite mladosti, preko konstatacije da Vam se čini da Vam je život zapravo počeo tek u tridesetoj, pa do minijaturnih a bisernih portreta Vaših savremenika i dirljivo neđne posvete „detetu“ Brani, načinili ste osnovu iz koje bi trebalo da nastane scenario za film. I to kakav film! Jer ova knjiga je zapravo sinopsis za autentičnu filmsku priču. Možda je to otuda što ste glumica, ali zasigurno je tako jer je Vaš život uistinu uzbudljiv, dinamičan – filmski". - Aleksandar Milosavljević

"Knjiga s naslovom  u dobrom delu  prolazi u hronološkom nizanju scena iz stvarnog života glumice, da bi se pred kraj znatnije bavila I portretima  dragih kolega.
Pratimo uzbudljive zapise iz rodnog Erdevika, dramatične scene detinjstva, likove i doživljaje iz Drugog svetskog rata, školske dane sa medaljonom lika učiteljice koja je u devojčici Miri Banjac naslutila više i dragocenije mogućnosti mladog bića….Sledi Mira Banjac na prijemnom za dramski fakultet u Novom Sadu, prve uloge, zatim periodi u njenoj karijer…Snimanje različitih TV serija i bioskopskih filmova, rad na predstavama, praćeni nizom anegdota iz legendarnog bifea, toplo senče lik Mire Banjac, a njena sklonost da iskreno i pošteno govori o svojim kolegama, ukrasiće kraj knjige prisnim portretima Danila Bate Stojkovića, Bore Todorovića, Zorana Radmilovića, Petra Kralja, ali i Mire Stupice, Mike Antića, Mihiza, Slavka Štimca, Mirinog sina Brane...Prkosno „Ne dam  se“ zvoni kao odabrani životni princip već od malih nogu, kao stoičko opredeljenje hrabre i usamljene devojčice. Osluškujući svoje srce, tek stasala devojka, koju odlikuju „mali rast i sitne oči“, polazi u avanturu prijemnog ispita na drami, koji u ovim sećanjima opisuje sa puno duha, navlačeći posle više navedenih apokaliptičkih ratnih scena iz rodnog Srema, osmeh na lice čitaoca. Tokom  bogate profesionalne karijere, smenjivaće se u životu Mire Banjac svetli i tamni dani, iskrsavaće čudesne koincidencije i vrlo naporni momenti – ali to na ovaj biografski rukopis ni u jednom momentu neće baciti senku nezadovoljstva i netrpeljivosti, nerazumevanja i prebacivanja, kakvi često znaju da prate tekstove slične vrste. U ovim perlama rasutim po godinama pred očima i u duši čitaoca neprekidno lebdi plemeniti ton kazivanja, sverazumevanja ljudskog života i ljudske pozicije, jedna gospodstvena suzdržanost i toplota strasnog pristupa ulogama najrazličitijih ženskih likova, jer je ulog na posvećenost, pre svih drugih principa, vodio glumicu Miru Banjac, dugim putem vanredne umetničke karijere". - Vasa Pavković

Umesto pogovora:

Knjiga „Ne daj se...“ nastajala je, zapravo, tokom niza godina. Stvarala se, a da toga nijedna od nas dve nije bila svesna, kroz susrete sa Mirom Banjac, razgovore za novine, neobavezna ćaskanja, zajedničke boravke na kulturnim događajima i manifestacijama...

Praćenje njenog rada se podrazumeva.

No, nema tog ni najneobaveznije i najležernije provedenog vremena s njom a da to ne ostavi tako snažan utisak. Kakva blistava ličnost neverovatne osećajnosti i snage u isti mah! Kakva životna priča! O opusu da i ne govorimo!

Jedan običan sisret s Mirom Banjac, tek kolko da se izduvani cigareta ispred Srpskog narodnog pozorišta Novi Sad pred početak predstave, bio je zapravo jedna od ključnih karika u lancu nastanka ove knjige. Razmenismo nekoliko rečenica o nekim aktuelnim zbivanjima koja, kako to kod nas uglavnom biva, behu ne samo bremenita teškoćama već i slika najslabijih strana čoveka. Zaćutala je na trenutak, dva a potom kazala: „Ima šta može i ima šta ne može. I, to se mora znati! Mora, i kad je najgore. Jer ako se to ne zna ne može biti dobro ne samo onima što su okolno, nego ni čoveku samom.“

A njen je život, pomislih,  između ostalog niz uzbudljivih, teških,  izazovnih događaja koji to tako sočno I duboko oslikavaju.

Neko vreme potom, leta 2014 godine,   zajedno smo čitavu sedmicu provele na renomiranom Festivalu evropskog filma Palić, izvrsnoj manifestaciji  čijim Upravnim odborom presedava Mira Banjac.

Rekoh joj u nekom trenutku da treba da pribeležimo zbivanja iz njenog života, nanižemo priče, sklopimo knjigu.... „Ma zašto bi to radili, zna se sve o meni“, kazala je. „Ne zna se, a trebalo bi da se zna“, rekoh.

Pripitkivala sam je tih dana što-šta, pričale smo, podsećale se…

Nekoliko meseci potom posetila sam je u njenom domu u Novom Sadu. Čitale smo priču za pričom.

„Stani sad, moramo nešto popiti“, govorila je povremeno kroz smešak.  Kad smo pročitale i poslednju rečenicu zagledala se nekud u daljinu i poluglasno kazala:“Da, to je moj život...to su sastojci od kojih je satkan“.

Tatjana Nježić

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..