Izdavačka kuća Booka sa izuzetnim zadovoljstvom najavljuje svoje novo izdanje, roman “Priča za biće vremena” autorke Rut Ozeki, jedne od najautentičnijih savremenih spisateljica čije delo publika i kritika često porede sa delom Harukija Murakamija. Rut Ozeki je kanadsko-američka spisateljica, sineasta i zen-budistička sveštenica. Pre nego što se posvetila pisanju, više od deset godina je radila na televiziji i u medijima i snimila je nekoliko filmova u nezavisnoj produkciji.


Rodila se u Nju Hejvenu u Konektikatu (SAD), od oca Amerikanca i majke Japanke, i tamo je i odrasla. Studirala je englesku i azijsku književnost na Smit koledžu. Juna 2010. godine dobila je zvanje zen-budističke sveštenice. Živi u Britanskoj Kolumbiji i Njujorku.

 

Napisala je tri romana: Moja godina mesa (1998), za koji je dobila nagrade „Kirijama“ i „Imus“, kao i posebno priznanje žirija za dodelu međunarodne nagrade za kuvare „Gurman“; Sve o postanju (2002), za koji je 2004. dobila nagradu za američki roman fondacije „Bifor Kolambas“, kao i književnu nagradu „Vila“ za savremeni roman; i Priča za bíće vremena (2013), koji je iste godine ušao u najuži izbor za nagradu „Buker“ i doneo joj nagradu časopisa Los Angeles Times za knjigu godine.


O ROMANU

 

Ćao!
Zovem se Nao, i ja sam bíće vremena. Znate li šta je „bíće vremena“? Objasniću vam ako mi date trenutak-dva.
Bíće vremena je neko ko bitiše u vremenu, a to ste vi, i ja, i svako ko je postojao, postoji, ili će postojati. Inače, trenutno sedim u kafiću s francuskim sobaricama u Gradu elektrike Akiba, slušam tužnu šansonu koja svira u nekom trenutku vaše prošlosti, a to je moja sadašnjost, pišem ovo i razmišljam o vama, tamo negde u mojoj budućnosti. A ako čitate, onda možda i vi razmišljate o meni.
Vi razmišljate o meni.
Ja razmišljam o vama.
Ko ste i šta radite?

Šesnaestogodišnja Tokijka Nao zaključila je da postoji samo jedan način bekstva od neizdržive usamljenosti i školskih siledžija, ali pre nego što sve okonča, htela bi da ostavi zapis o životu svoje prababe, zen-budističke monahinje. Jedinu utehu predstavlja joj pisanje tog dnevnika, kojim će uticati na nečiji život više nego što može i da zamisli.

Na zabačenom ostrvcetu na drugoj strani Tihog okeana, spisateljica Rut nalazi na plaži helou kiti koferčić, dospeo u more verovatno tokom razornog cunamija 2011. godine. Dok polako razotkriva tajnu njegovog sadržaja, Rut se otiskuje u prošlost, ka Naoinoj drami s tajanstvenim završetkom, ali i u sopstvenu budućnost.

Prepun prepoznatljivog humora Ozekijeve, roman Priča za bíće vremena zadire u sâmu srž odnosa između pisca i čitaoca, prošlosti i sadašnjosti, stvarnog i izmišljenog, kvantne fizike, istorije i predanja. Briljantno inventivna i uverljiva priča o čovečnosti i potrazi za osećanjem sigurnosti.

 

REČ KRITIKE

 

„Vrhunski roman o odanosti i vremenu.“ - Sunday Times

 

„Majstorski satkano... Preplićući japanski jezik i događaje iz Drugog svetskog rata, pop kulturu i Prusta, zen-budizam i kvantnu fiziku, Ozeki naizmenično igra uloge dveju žena kako bi iznedrila očaravajaću pripovest.“ - O, The Oprah Magazine

 

„Opčinjavajuće, mudro i potresno... Nao je nadahnut pripovedač, a njen pokušaj da ispriča priču o svojoj prababi, da se poveže sa sopstvenom prošlošću i svetom u kome živi istovremeno je bolan i iskren. Ozeki mi je jedna od omiljenih spisateljica, a ovde se pokazala u najboljem svetlu.“ - Džuno Dijaz

 

„Genijalna i dirljiva, Priča za bíće vremena istovremeno je izuzetno pitka. A i zanimljiva. Naročito je dobro obrađen kontrast između dve kulture.“ - Filip Pulman

 

 „Nekoliko rečenica je premalo da se kaže sve o ovoj izuzetnoj i ambicioznoj knjizi. Priča za bíće vremena veliko je ostvarenje iz pera spisateljice na vrhuncu stvaralačke snage. Rut Ozeki nije samo ponovo udahnula život romanu kao stvaralačkoj formi, nego nam je priuštila oprobano i istinsko, duboko i suštastveno uživanje u likovima koje volimo i do kojih nam je stalo.“ - Džejn Hamilton, autorka romana Karta sveta

 

<<  Novembar 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
    
 

Putopisi, Intervjui..