17.06.2015. u maloj sali SKC-a od 19.00 - Vraćanje, promišljanje i istraživanje minulim književnim i društvenim događajima kao neminovno preispitivanje vremena u kome jesmo i istovremeno kao odgovor na mnoge dileme i rasprave, ukazuje se kao nepobitna potreba. Istražujući srpsku kulturu i književnost s početka dvadesetog veka, kao neupitni temelj kulturne svesti, profesor Leon Kojen u ovoj knjizi daje istovremeno i istorijski i teorijski pregled perioda koji je i jedan od naijntrigantnijih i najsvetlijih u našoj prošlosti.
Knjiga se bavi pitanjem individualizma u srpskoj kulturi početkom 20. veka, o liberalnom duhu Sprskog književnog glasnika, o modernosti i modernizmu.
„Najrazvijenija strana srpske kulture između 1900. i 1914. bila je književnost u koju su Rakić i Dučić, Pandurović i Dis, a zatim u prozi Veljko Milićević, Milutin Uskoković i Isidora Seku¬lić prvi put uneli moderan duh, potpuno preobrazivši malu provincijsku literaturu kakva je bila srpska početkom devedesetih godina 19. veka, posle rane smrti Vojislava Ilića. Zato je najveći deo ove knjige posvećen upravo književnosti i načinu na koji su je individualizam i liberalni duh srpske inteligencije tog vremena s jedne strane svojim uticajem oblikovali, a s druge dobili u njoj snažan, umetnički uobličen izraz.“
Leon Kojen
Učestvuju: Jasmina Ahmetagić, Slobodan Antonić, Miloš Ković, Milosav Tešić i autor