Cena soli smatra se jednim od najznačajnijih romana američke proze dvadesetog veka. Patriša Hajsmit objavila gaje 1952. godine pod pseudonimom Kler Morgan. U pogovoru napisanom mnogo godina kasnije, ona je podsetila na to da je roman inspirisan tajanstvenom ženom koja je došla u robnu kuću u kojoj je ona tada radila. Cena solije pričao Terezi Belivet, scenskoj dizajnerki sa Menhetna, koja je prinuđena da radi na odeljenju igračaka u robnoj kući da bi zaradila za život.

 

Spas joj stiže jednog dana u vidu Kerol, zanosne imućne žene koja je pred razvodom. Iako potpune tuđinke u početku, Tereza i Kerol se zbližavaju i počinje da ih vezuje opsesivna ljubav. One napuštaju sve, odlaze na put po Sjedinjenim Američkim Državama, dok ih privatni detektiv kog je angažovao Kerolin muž prati i na kraju ucenjuje Kerol da bira između svoje kćeri i ljubavnice.

 

Patriša Hajsmit  je u Ceni soli uspela da prenese izuzetnu snagu i dubinu emocionalne i fizičke intimnosti između dve žene. Ova knjiga živi i danas kao pionirski rad o slobodnoj ljubavi osoba istog pola.

 

„Svedočanstvo o progonjenoj ljubavi – savršeno.“ - The Independent

 

„O progonjenoj ljubavi, i istinskoj sreći... Prepoznatljiva Hajsmit, s podrhtavanjem i pretnjom, roman prepun njene čudesne genijalnosti u prikazivanju anksioznosti.“ - The Sunday Times

 

„Patrišini romani su opaki... bacaju čini na čitaoca, nakon čega sledi osećaj omađijanosti... Ona је veliki američki pisac koji se vraća da tu i ostane.“ - Entertainment Weekly

<<  Januar 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
  
  

Putopisi, Intervjui..